Cumartesi Anneleri'nin eylemi bu hafta da engellendi: Çok sayıda gözaltı

Cumartesi Anneleri'nin eylemi bu hafta da engellendi: Çok sayıda gözaltı
Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri eylem, polis tarafından engellenerek 32 hak savunucusu gözaltına alındı. Gözaltına alınan 32 kişi 5 saat sonra serbest bırakıldı.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Cumartesi Anneleri/İnsanları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 962’inci kez İstanbul Taksim’de bir araya geldi. Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın eylemi öncesi eylemin yapılacağı Galatasaray Meydanı bir kez daha polisler tarafından barikatlarla kapatıldı.

Polisler, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına uymayarak, Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na girmelerine 22’inci kez engel oldu. 22’inci haftada yaşanan engele de Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararı gerekçe gösterildi.

BASININ GÖRÜNTÜ ALMASI ENGELLENDİ

Eylemin yapılmaması için İstiklal Caddesi’ni iki yönlü kapatan polise karşın Cumartesi Anneleri/İnsanları iki ayrı grup olarak Galatasaray Meydanı’na ulaşmaya çalıştı. Polis basın çalışanlarının kameralarını eliyle kapatmaya çalıştı.

CHP'DEN DESTEK

CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı binasından “Anayasa Mahkemesi Kararları Uygulansın. Hakikat ve adalet mücadelesinde Cumartesi Anneleri’nin yanındayız” yazılı pankart asıldı

whatsapp-image-2023-09-02-at-11-14-23-1.jpeg

Cumartesi Anneleri’nin 962’nci haftasında 32 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ise şöyle:

Hanife Yıldız, Maside Ocak, Mikail Kırbayır, Besna Tosun, Ali Tosun, Ali Ocak, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, İsmail Yücel, Hasan Karakoç, Hatice Onaran, Davut Arslan, Begali Kurnaz, Taylan Bekin, Doğan Özkan, Hüseyin Aygül, Salim Derelioğlu, Fatma Akaltun, Doğu Kaan Uçan, Roza Kahya, Semiha Arı, Evrim Şerifoğlu, Nazım Dikbaş, Aslı Tokanay, Ömer Kavran, Esra Yılmaz, Deniz Aytaç, Mete Demircigil, Rüya Kurtuluş, Ali Şahin, Funda Şahin, Perihan Deniz.

SERBEST BIRAKILDILAR

Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, 5 saat sonra serbest bırakıldı.

ADANA'DA CUMARTESİ ANNELERİNE DESTEK EYLEMİ ENGELLENDİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, Cumartesi Anneleri'nde destek için beş haftadır eylemde. Adana Valiliği, eylemi engellemek için her hafta yasak kararı alıyor. 5 Ağustos'ta 18 kişi, 12 Ağustos'ta 34 kişi polis tarafıNdan darbedilerek gözaltına alındı. Eylem iki haftadır dernek binasında sürdürülüyor. İHD Adana Şube Başkanı Avukat Yakup Ataş, Adana Valiliği'nin ve Adana Emniyeti'nin en temel anayasa haklarını keyfi olarak olarak engellendiğini belirtti.

'MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Ataş, açıklamanın dışarıda yapılması durumunda polisin, valilik sitesinde herhangi bir yasaklama kararı olmadan etkinliklerini engellediğini ve bu yasağın kendilerine "özel" olarak uygulandığını söyledi. Ataş, "Biz, bütün insanlığın ortak utancı olan gözaltında kaybetmeleri topraklarımızdan silmek için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Türkiye’nin anayasal normlarına ve uluslararası hukuk kurallarına dayanan meşru taleplerimizde ısrar edeceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar