Cumhurbaşkanlığı'nın faizden gelir elde ettiği ortaya çıktı

Cumhurbaşkanlığı'nın faizden gelir elde ettiği ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz karşıtı tavrına rağmen, Cumhurbaşkanlığı'nın faizden gelir elde ettiği görüldü. Sayıştay raporlarına göre, Beştepe'nin faiz geliri 2019'dan beri artıyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "faizle mücadele" politikasına rağmen Cumhurbaşkanlığının faiz geliri elde ettiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı'nın 2021 mali tablolarında Beştepe'nin faizden 65 bin 855 TL gelir elde ettiği görüldü. Cumhurbaşkanlığı'nın 2020’de faizden elde ettiği gelir ise 7 bin 333 TL idi. Böylece kurumun bir yılda faiz geliri yüzde 798 arttı.

Sayıştay denetim raporları geriye dönük incelendiğinde, cumhurbaşkanlığının 2019’daki faiz gelirinin sadece 270 TL olduğu görüldü.

ERDOĞAN’IN FAİZ SAVI 2003'TEN BERİ SÜRÜYOR

Erdoğan’ın faiz konusunda medyaya yansıyan ilk büyük kavgası, 2003'te dönemin Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile yaşanmıştı. Erdoğan, Merkez Bankası'nın Mayıs 2003'te 450 milyon dolarlık döviz alım ihalesi yapması hakkında "Bu sanal bir müdahaledir. Faizler 3-5 puan aşağıya alınabilirse iyi olacaktır. İş dünyasının bu konudaki ıstırabını paylaşıyoruz" demişti. Serdengeçti ise Erdoğan’a sert bir cevap olarak "Siyasi baskı ile faizler düşmez” açıklamasını yaptı.

Sergengeçti, normal görev süresinin bittiği 2006 mart ayında yerini Durmuş Yılmaz’a bıraktı. 2006 yılında başkanlık koltuğuna oturan Yılmaz da faiz konusunda sık sık Erdoğan ile ters düştü. Faizi düşürerek enflasyonu da düşeceğine inanan Erdoğan, buna katılmayan Yılmaz’a faizlerin inmesi gerektiği savını iletmişti. Yılmaz ise Erdoğan’a “Faizler bizim elimizde, indirebiliriz de çıkartabiliriz de" diye karşılık vermişti.

Öne Çıkanlar