DEM Parti'den Hakkari mitingi için katılım çağrısı: 'Şimdi direnişi büyütme zamanı'

DEM Parti'den Hakkari mitingi için katılım çağrısı: 'Şimdi direnişi büyütme zamanı'
DEM Parti Hakkari İl Örgütü, 13 Haziran’da kentte düzenlenecek 'Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz' mitingine çağrı yaptı: 'Şimdi Hakkâri direnişini büyütme zamanı. Tüm halkımızı iradesini savunmaya çağırıyoruz.'

Artı Gerçek - DEM Parti, 13 Haziran'da belediyeye kayyım atanmasına tepki olarak, 13 Haziran'da 'Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz' mitingi düzenleyecek. DEM Parti Hakkari İl Örgütü, mitinge çağrı yaptı. İl binası önünde yapılan eylemde açıklamayı okuyan DEM İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, halkı 13 Haziran’da düzenlenecek mitinge davet etti.

Hakkari halkının iradesinin Mehmet Sıddık Akış ve Viyan Tekçe olduğunu ifade eden Armut şöyle konuştu:

‘SİYASİ BİR DARBE YAPILDI’

“Partimiz tüm oy taşıma ve rüşvet gibi hile ve hurdalara rağmen belediyeyi kazanmıştır. 2019 da aday gösterilen kayyuma verdiği dersi 2024 seçimlerinde yineleyen onurlu Hakkari halkı iktidar ve küçük ortağını hezimete uğratmıştır. Bu hezimetleri sindiremeyen iktidar yine kayyum darbesine başvurmuş ve demokrasiyi bir kez daha baltalamıştır. Ülkenin her tarafına yaydığı faşizmi gün geçtikçe derinleştiren iktidar Kürdistan’da sömürgecilik ve düşmanlık hukukunu sürdürmeye devam etmiştir. Kürt halkının iradesini yok sayan bu kayyum politikası bütünüyle siyasi bir darbedir. Toplum belediyeciliğine ve eş başkanlığa saldırıdır” .

'TÜM HALKIMIZI İRADESİNİ SAVUNMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Faşizmin kayyım darbesine son vermenin tek yolunun halkın iradesine sahip çıkması olduğunu belirten Armut, “Hakkari halkı da büyük bir direniş göstermiş ve direnişine devam edip bu irade gaspını geri püskürtecektir. Bu minvalde 13 Haziran Perşembe günü saat 15.00’da Ulucami yanında bulunan alanda ‘Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz’ şiarıyla miting gerçekleştireceğiz. Tüm halkımızı mitinge katılmaya, iradesini savunmaya çağırıyoruz. Türkiye ve Kürdistan’dan bütün halkımız Hakkari halkının omuzladığı direnişe ‘Demokrasi için Hakkari’ye yürüyoruz’ diyerek katılım sağlayacaktır” diye konuştu.

‘GÜN FAŞİZME GERİ ADIM ATTIRMA GÜNÜDÜR’

Gün belediyelere ve iradeye sahip çıkma günü olduğunu ifade eden Armut, “Gün bu topraklarda gasp siyasetine ‘Geçit yok’ deme günü. Şimdi kayyım kararından geri adımın atılması için direnişi yükseltme zamanı. Şimdi Hakkâri direnişini büyütme, kayyım faşizmine geri adım attırma zamanı” diyerek halkı mitinge davet etti.

OTURMA EYLEMİ YAPILDI

Ardından Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe de, “Gaspçı, kadın ve genç düşmanı kayyımlara karşı halkımızı mitingimize davet ediyoruz” dedi.
Açıklama 10 dakikalık oturma eylemi ile devam ederken, DEM Parti Milletvekili Mahmut Dündar, “Biz, belediyelerimizi geri alana kadar buradayız ve irademize sahip çıkacağız. Halkımız da bu vesile ile iradesine sahip çıkmalı ve direnmelidir. Tüm halkımızı mitingimize bekliyoruz” diye konuştu.

Açıklama “Bexwedan jiyan e”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sona erdi. (MA)

Öne Çıkanlar