DEM Parti'den Celal Başlangıç için taziye mesajı: Kalemiyle hakikati savunan gazeteci

DEM Parti'den Celal Başlangıç için taziye mesajı: Kalemiyle hakikati savunan gazeteci
Gazeteci Celal Başlangıç'ın vefat haberinin ardından mesaj yayımlayan DEM Parti, Başlangıç'ı "kalemiyle hakikati savunan gazeteci" olarak tanımladı. DEM Parti, "Hayalini kurduğu demokratik bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni, gazeteci Celal Başlangıç'ın vefat haberinin ardından DEM Parti taziye mesajları yayımladı.

DEM PARTİ: HAYALİNİ KURDUĞU DEMOKRATİK BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

DEM Parti Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Her daim haksızlıkların karşısında duran, kalemiyle hakikati savunan gazeteci Celal Başlangıç’ı sürgünde kaybettik. Başlangıç’ın ailesi, yakınları ve meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz. Hayalini kurduğu demokratik bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

TUNCER BAKIRHAN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MÜCADELESİNİN ÖNEMLİ İSİMLERİNDENDİ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Ömrünü özgür basın ve halkın haber alma hakkı yolunda büyük bedeller ve emeklerle geçiren sevgili #CelalBaşlangıç’ı sürgünde kaybettik. Yaşamı bu ülkede hukuksuzluk ve adaletsizliklerle mücadelenin resmiydi. Bu mücadeleyi büyütmek ve başarıya ulaştırmak boynumuzun borcudur. Hak temelli gazeteciliğin Türkiye'deki öncülerinden ve basın özgürlüğü mücadelesinin önemli isimlerinden birisi olan Başlangıç'ın yakınları ile meslektaşlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum" dedi.

PERVİN BULDAN: İNSAN HAKKI İHLALLERİNİN PEŞİNİ BIRAKMAZDI

Eşi Savaş Buldan'ı 'faili meçhul bir cinayet' ile kaybeden DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan Başlangıç'ın konuyla ilgili habelerni hatırlattı. Buldan sosyal medya hesabında "Radikal gazetesinde yazdığı dönem faili meçhul cinayetlerle ilgili çokça yazıp araştıran bir gazeteciydi. İnsan hakları ihlallerinin peşini bırakmazdı. Bugün vefatını öğrendik. Ruhun şad olsun Celal Başlangıç" ifadelerini kullandı.

DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Türkdoğan, "Gazeteci Celal Başlangıç’ın vefatı nedeniyle basın camiasına, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Kürtlere ve muhaliflere yönelik hak ihlallerini haberleştiren ve takibini yapan mücadeleci bir iyi gazeteciydi. Devri daim olsun" dedi.

SARUHAN OLUÇ: KÜRT HALKI BİR DOSTUNU KAYBETTİ

Milletvekili Saruhan Oluç da, "Değerli insan ve arkadaşım #CelalBaşlangıç’ı kaybetmişiz. Çok üzüldüm. Haberi çok iyi koklayan, yakaladımı bırakmayan usta bir gazeteciydi. Karanlık bir dönemin aydınlatıcılarından oldu. Kürt halkı bir dostunu kaybetti" diye yazdı.

DEM Parti Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da sosyal medya hesabından "Allah rahmet eylesin. Gerçek bir gazeteciyi. Gerçekleri yansıtmada dürüst, cesur ve onurlu. Usta gazeteci Celal Başlangıç hayatını kaybetti" diye yazdı.


HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü de, "Hiçbir haberci ezilenleri ve onların hak ve özgürlük kavgalarını ana akım medyada Celal Başlangıç kadar istikrarlı bir biçimde görünür kılmayı başarabilmiş değildi. Ana akımın bu haberciliğe layık olmadığı ortaya çıktığında da hiç kimse, ezilenlerin medyasının kuruluşuna omuz vermek, onu haberciliğin ana yoluna taşımak, en yüksek gazetecilik standartlarına yükseltmek için Celal Başlangıç kadar içtenlik ve gönüllülükle kendisini ana akımın dışına atabilmiş değildi. Ayak izleri, kuru propaganda ve mübalağadan arınmış bağımsız gazeteciliğin kuruluşu peşinde koşanlar için hep en değerli kılavuz olacak" dedi.

CELAL BAŞLANGIÇ KİMDİR?

Özellikle 1990'larda Kürt illerindeki hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan Başlangıç, Şırnak'ın Cizre ilçesinin Yeşilyurt Köyü'nde, askerlerin 1989 yılında köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkarmıştı. Başlangıç, Cumhuriyet gazetesinde haberinin yayınlanmaması üzerine istifa resti çekerek haberin manşetten girmesini sağlamıştı. Böylece sorumluların ceza almasının önü açılırken, bu habere ilişkin Bianet'te şu ifadeleri kullanmıştı:

"Aslında güvenlik güçlerinin, Kürt köylülerine ilk dışkı yedirme olayı değildi bu, ama olay gerçekleştikten hemen sonra, sıcağı sıcağın yazılan, uzun bir mücadele süreci sonucunda sorumlusunun mahkum edildiği ilk olaydı bu. Her ne kadar gerek ulusal, gerekse de uluslararası hukukta haberimizin doğruluğu tescil edilse de bugüne kadar verilen her brifingde hem Genelkurmay'ın koridorları, hem de kulaklarım çınladı hep 'vatan haini' diye."

RADİKAL'İN DE KURUCULARI ARASINDAYDI

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı.

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Başlangıç son olarak, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla 2016 yılında başlatılan bir günlük "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı gerekçesiyle 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılanmıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılında Başlangıç'a ‘propaganda’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Daha sonra Yargıtay Başsavcılığı, davanın temyiz aşamasında 2022 yılında verdiği tebliğnamede cezanın bozulmasını isteyecekti.

Başlangıç, 2017 başında Almanya'ya gitmiş, temelleri Türkiye'de atılan Artı TV ve Artı Gerçek'i burada kurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar