Demirtaş’ın Kobane Davası savunması kitaplaştırıldı: ‘Onurlu Yaşam Davası’ yayında

Demirtaş’ın Kobane Davası savunması kitaplaştırıldı: ‘Onurlu Yaşam Davası’ yayında
HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kobane Davası'ndaki savunması ‘Onurlu Yaşam Davası’ adıyla kitaplaştırıldı. Kitapta, çözüm sürecinden, seçim dönemlerinde HDP’ye hükümetten gönderilen mesajlara kadar birçok konu yer alıyor.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, tutuklu olduğu Kobane Davası’nda esas hakkında yaptığı dokuz günlük savunması kitap haline getirildi. Ses kayıtlarından yazıya dökülen kitapta Demirtaş’ın mahkemeye sunduğu belgeler de ayrıca yer alıyor. 'Onurlu Yaşam Davası' ismiyle okuyucuya ulaşan kitapta, çözüm sürecinden, seçim dönemlerinde HDP’ye hükümetten gönderilen mesajlara kadar birçok konu yer alıyor. Kitabın açılışında ise Demirtaş’ın babasının vefatının ardından mahkemede savunmasını babasına ithaf ettiği “Savunmamı, okuma yazması olmamasına rağmen alın teriyle yedi çocuğunu da üniversitede okutan emekçi babama, Tahir Usta'ya, onun şahsında evlat acısı, evlat hasreti çeken tüm annelere, babalara ithaf ediyorum” sözleri yer alıyor.

‘SAVUNMAMI HALKA HİTABEN YAPIYORUM'

Demirtaş, savunmasını 'hukuku temsil etmiyorlar' dediği yargıç heyetine değil, halka hitaben yaptığını şu sözlerle dile getirmişti:

"Kürt sorununun çözümüne sunabileceğimiz ciddi katkılar vardır. Bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. Amacımız onurlu bir barışın sağlanmasıyla bir arada eşitçe, özgürce yaşamaktır. Biz, partimiz DEM’le birlikte bu sorumluluğu almaya hazırız. Buna saygı duyulması da uğruna mücadele ettiğimiz radikal demokrasinin vazgeçilmez gereğidir. Siyasetçiler olarak değil, özel olarak da bazen beni yok saymaya, yok etmeye, yalan, iftira ve dedikodularla bunun gibi kumpas davalarıyla tasfiye etmeye çalışanlara açıkça şunu söylüyorum; ben, barış ve demokrasiyi savunan herkesin dostuyum, onun yanındayım. Bu nedenle bu yönlü yaklaşımlara asla boyun eğmeyeceğimi, kabul etmeyeceğimi de buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Evet, savunmamın tamamını halka hitaben yapıyorum çünkü dediğim gibi karşımda bağımsız, tarafsız, içimiz rahat bir şekilde, “Evet, hukuku temsil ediyorlar.” dediğimiz bir yargıçlar heyeti yargılamıyor. Maalesef bu yok.”

'FETHULLAHÇILAR KÜRTLERİN EVLERİNİ BAŞINA YIKTI'

Demirtaş savunmasında 2016'daki darbe girişimi hakkında şunları söylemişti:

"Darbenin hazırlığının olduğunu Bahçeli ve Erdoğan biliyordu. Bunu fırsata çevirdiler. Fethullahçılar darbe koşullarını oluşturmak için Kürtlerin evlerini başlarına yıktı daha sonra Erdoğan ve Bahçeli, Kürtler de dahil, Cemaatçilerin evlerini hepsinin başına yıktı Erdoğan ve Bahçeli veya devletin kendisi diyelim şöyle düşündü “Yahu Kürtlere de ders vermenin, burunlarını sürtmenin fırsatını yakaladık, bunu niye kaçıralım?"

‘TÜRKLER DEMOKRASİ İÇİNDE BOĞULMUYOR’

Demirtaş savunması boyunca Kürt sorunu ile demokrasi eksikliğinin birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğinin altını çizmişti

"Kürtler kendini nasıl yönetecek? Birincisi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin idari mekanizmasının demokratikleşmesi ve Kürtler de dahil herkese, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese... Ha, ben bunu anlatıyorum Kürtler böyle yaşıyorlar da Türkler demokrasi içerisinde boğulmuyordu. Türkler de aynı şeyi yaşıyor, sırf Kürt anasını görmesin diye Türk de aynı ezayı çekiyor yıllardır zaten. Herkesin demokratik bir devlet çatısı altında, günlük yaşamında da demokrasiyi işletebilmesinin üst mekanizmasıdır Demokratik Toplum Kongresi."

‘İNSANLAR ARTIK BARIŞ DEMEYE KORKUYOR’

"Bakın, buradaki Kürtlerin hepsi, barışçıl bir arada çözüm için uğraşmış̧ Kürtlerdir veya Türkiyeli dostlarımızdır. Bize yapılanlardan dolayı insanlar barış̧ demeye korkuyor artık. İnsanlar artık Barış̧ demeye korkuyor. Tekrar hatırlatıyorum, bir zamanlar barışı biz söylemiyorduk, bakın Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı tiviti"


"Yapılacak en mantıklı şey, Türkiye’yi girdaptan kurtaracak en mantıklı şey, şu anda iç̧ barışı sağlamaktır. İç̧ barış̧, Türkiye’nin Kürtlerle sağlayacağı barış̧, bütün bölge dengelerinde Türkiye’nin ve Kürtlerin ve diğer halkların bu coğrafyada yasayan bütün halkların lehine sonuç̧ doğurur. Emperyal müdahaleleri görüyorsunuz. Yapacaklar. Emperyalistler senin kara kaşına, benim kara gözüme göre hareket etmiyorlar, kendi çıkarlarına göre hareket ediyorlar. Peki, Türkiye Suriye Kürdistan’ını bombalasın, Irak Kürdistan’ını bombalasın, Türkiye içeride Kürtlere tecridi, soykırımı dayatan anlayışlara yol versin, siyasetçilerini tutuklasın, partisini kapatsın. Kürtler ne yapacak? Haydi Türkiye’deki Kürtleri burada esir aldınız, Suriye'deki, Irak’taki Kürtler ne yapacak? Buldukları ilk fırsatta devletlerini kuracaklar. Kiminle kurmak isterlerse onlar kuracaklar. Kim engelleyebilir?"

‘KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜM YOLUNA GİRMESİ NEFES ALDIRACAKTIR’

"Tümüyle herkes görüşlerini belirtirse ve bütün bunlara imkan sağlanırsa, özgürce tartışma ortamına imkan sağlanırsa, her sorunumuzu, Türkiye’nin her sorununu siyasi yöntemle, müzakereyle, barış içerisinde çözme fırsatı yakalamış oluruz. Bu davanın da buna vesile olmasını diliyorum. Kürt sorununun çözüm yoluna girmesi bütün Türkiye’ye nefes aldıracaktır."

Demirtaş’ın savunmalarından oluşan kitaba, https://demirtasinfo.com/tr adresinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Öne Çıkanlar