'Demokrasi Yürüyüşü' ikinci gününde: 'Bu yürüyüş kayyım gaspı sona erene kadar devam edecek'

Hakkari'de, kayyım atanmasına karşı düzenlenecek miting öncesi başlatılan 'Demokrasi Yürüyüşü' ikinci gününde Gever ilçesinde devam ediyor. DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren "Bu yürüyüş kayyım gaspı sona erene kadar devam edecek" dedi.

Artı Gerçek - Hakkari'de, kayyım atanmasına karşı 13 Haziran’da siyasi parti ve kurumların öncülüğünde 'Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz' sloganıyla miting düzenlenecek. Miting öncesi başlatılan 'Demokrasi yürüyüşü' ikinci gününde.

Gever ilçesinde devam eden yürüyüş için sabah saatlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İlçe Örgütü önünde bir araya gelindi. Yürüyüşe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve milletvekillerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı.

'Jin, jiyan, azadî', 'Kayyım defol, belediyeler bizimdir' ve 'Bijî berxwedana Colemêrg' sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, halkları dayanışmaya çağırdı.

‘MÜCADELE FAŞİZM YENİLENE KADAR SÜRECEK’

Ardından konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, halkın sekiz gündür irade gaspına karşı ayakta olduğunu vbelirterek şöyle konuştu:

“Colemêrg halkının iradesi gasp edildi. Bu gasp Kürtlerin dili, kültürü, seçme ve seçilme hakkına karşıdır. Bu sadece burayı ilgilendiren bir durum değildir. Bu Türkiye’nin demokrasisini ilgilendiriyor. Bu nedenle tüm halkların destek vermesi gerekiyor. Faşizm Colemêrg’te yenilerse her yerde yenilir. Tüm halkımızı ve sivil toplum örgütlerini mitingimize davet ediyoruz. Kayyım politikalarına ancak böyle son verebiliriz. Bu yürüyüş, Kürt halkının iradesi iade edilip, kayyım gaspı sona erene kadar devam edecektir. Her yerde direnişimiz devam edecektir. Halkımızın iradesi kazanacak. Gün bugündür. Kimin elinden ne geliyorsa yapmalıdır”

Yürüyüşçüler daha sonra Çukurca ilçesine doğru yola çıktı.

Öne Çıkanlar