DİSK, 1 Mayıs kararını AİHM'e taşıyor

DİSK, 1 Mayıs kararını AİHM'e taşıyor
DİSK, AYM tarafından reddedilen ve ihlal olmadığı belirtilen 1 Mayıs kararını AİHM'e taşıma kararı aldı: "Taksim 1 Mayıs alanıdır."

Artı Gerçek - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul Valiliği'nin, 1 Mayıs 2016 tarihinde Taksim'de yapılmak istenen 1 Mayıs anma ve kutlamaları yasaklaması ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuruda 'ihlal yok' kararı çıkması üzerine AİHM'ye başvuracak.

Resmi Gazete'de yayınlanan AYM kararı 9'a 6 oy çokluğu ile alındı. Yüksek Mahkeme başkanı karşı oy kullandı. DİSK, ise karar ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma kararı aldığını duyurdu.

Anayasa Mahkemesi'nin 1 Mayıs kararıyla ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Taksim'de 1 Mayıs kutlamaları yapma girişimleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir çok kez takipsizlik kararı verilmiş, açılan ceza davalarında ise beraat kararları verilmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 27/11/2012 tarihli, 38676/08 başvuru numaralı DİSK & KESK Türkiye Kararında da, Taksim'de 1 Mayıs yasaklamalarına ilişkin ihlal kararı verilmiştir.

Bu nedenle DİSK Anayasa'ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına aykırı bu karar ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurma kararı almıştır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar