Diyanet'in yurt dışı programlarının maliyeti: 794,8 milyon TL

Diyanet'in yurt dışı programlarının maliyeti: 794,8 milyon TL
Bütçesiyle gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı, yapacağı yurt dışı gezileri için şimdiden biletleri ayarladı. Başkanlığın yurt dışı programları kapsamında 794,8 milyon TL harcayacağı belirtildi.

Artı Gerçek - Dev bütçesi ve bütçesinden yaptığı harcamaların yanı sıra kalabalık kadrolarla gerçekleştirilen yurt dışı ziyaretleri ile de tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni dönemin yol haritasını belirledi. Başkanlığın

Başkanlığın hazırladığı 2024-2028 dönemine yönelik yol haritası niteliğindeki stratejik planda, “Yurtdışı din hizmetlerinin etkinliğinin artırılması” ve “İslam dininin doğru anlaşılması” amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlerin detaylarına ve öngörülen maliyetlerine de yer verildi.

HESAP 794,8 MİLYON TL

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, Başkanlığın yurtdışını da kapsayan organizasyonlarını içeren üç farklı hedef konuldu. Hedeflerin sırasıyla “Sahih dini bilgi üretiminin artırılması, milli ve manevi değerler güçlendirilmesi” ve “Yaygın din eğitimi ile yayın hizmetlerinin nicelik ve niteliğinin artırılması” olduğu bildirildi. Diyanet’in koyduğu ve yurtdışı ziyaretlerini de içeren üç hedef için gereken toplam paranın 794 milyon 839 bin 256 TL olduğu belirtildi.

YÜZLERCE TOPLANTI

Plana göre Diyanet, 2024 yılında yurtdışından Türkiye’ye bin 147 kursiyer getirecek. Yurtdışında görevlendirilen toplam 280 yeni personele oryantasyon eğitimi verilecek. Başkanlık, yurtdışındaki camilerde 1 milyon 850 bin kişiye ulaşmak için çalışacak. 2024 yılında toplam 118 adet uluslararası kongre, çalıştay ve seminer düzenlenecek. Yurtdışındaki üç kurumla toplantı ayarlanacak.

Henüz ülkeler belli olmasa da başkanlık, yurtdışında toplam 350 adet “İlmi toplantı” gerçekleştirecek. Toplantıların yanı sıra yurtdışından Türkiye’ye de 2024 yılında bin 500 öğrenci taşınacak. (Kaynak)

Öne Çıkanlar