Diyarbakır Baro Başkanı Eren'i tehdit eden sanık 'Eleştiriydi' dedi

Diyarbakır Baro Başkanı Eren'i tehdit eden sanık 'Eleştiriydi' dedi
Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve ailesinin ölümle tehdit eden Fatih Haral ifadesinde paylaşımlarını ‘eleştiriydi’ diye savundu. Duruşma ertelendi.

Artı Gerçek - Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ile ailesinin kişisel verilerini ve fotoğraflarını sanal medyada paylaşarak, ölümle tehdit eden Fatih Haral’ın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Haral, Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmadı. Eren de duruşmaya katılmazken, avukatı Mehdi Özdemir duruşmada hazır bulundu. Sanık Haral'ın celse arasında talimatla alınan ifadesi dosyaya konuldu. Haral, paylaşım yaptığı 3 hesabın kendisine ait olduğunu ve paylaşımların da kendisi tarafından yapıldığını kabul etti.

TEHDİTLERİ ‘ELEŞTİRİ’ DİYE SAVUNDU

Haral, tehditlerini “eleştiriydi" şeklinde savundu. Haral, “Müştekinin Diyarbakır Baro Başkanı olması ve bazı terör örgütlerinin bazı baro başkanlarını koruyor olduğu düşüncesinde olduğum için bu şekilde paylaşım yapmış bulundum. Benim amacım eleştiriydi, suç işleme kastım yoktur" diye savunma yaptı.

Haral’ın avukatı Berfin Dolak, Yargıtay içtihatlarına atıfta bulunarak, müvekkilinin eylemini “ağır eleştiri” olarak niteledi.

İDDİANAME DÜZENLENMEDİ

Eren’in avukatı Mehdi Özdemir, sanığın “sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret etmekten” 3 aydan 2 yıla, “basit tehditten” 6 aydan 2 yıla kadar değişen hapis cezası yargılandığına işaret etti. Özdemir, diğer paylaşımlarının ise dava dosyasına eklenmediği ve bu paylaşımlardan dolayı iddianame düzenlenmediğini hatırlattı. Sanığın müvekkilinin ve ailesinin kişisel verilerini izinsiz paylaştığına dikkati çeken Özdemir, dosyanın suç mahiyetine “kişisel verilerin izinsiz paylaşımı”na dair değerlendirme yapılmasını istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Talebi reddeden mahkeme, Haral’a ait telefonun incelenmesine yönelik raporun gelmesinin beklemesine karar verdi. Duruşma 25 Ekim’e ertelendi.(MA)

Öne Çıkanlar