Diyarbakır Barosu: Açılan bayrağın resmi bayrak olduğunu hatırlatırız

Diyarbakır Barosu: Açılan bayrağın resmi bayrak olduğunu hatırlatırız
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır Barosu, Amedspor-Bursaspor maçında IKBY bayrağı açılması nedeniyle başlatılan soruşturmanın ardından gözaltına alınan 3 kişinin serbest bırakılmasını istedi.

TFF 2. Lig'de pazar günü oynanan ve Amedspor’un 2-0 kazandığı Amedspor-Bursaspor maçında tribünde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı açan 3 taraftarın gözaltına alınmasıyla ilgili Diyarbakır Barosu tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

'BÖLGESEL YÖNETİMİN RESMİ BAYRAĞI OLDUĞUNU HATIRLATIRIZ'

"Müsabaka esnasında açılan bayrağın, Irak Anayasası’yla tanınmış Kürdistan Bölgesel Yönetiminin resmi bayrağı olduğunu hatırlatıyoruz" denilen açıklamada, "Meşru bir bayrağın kamusal alanda açılmış olmasına yönelik geliştirilen linç kampanyasını ve bunun etkisi ile başlatılan soruşturma ve gözaltıların kabulü mümkün değildir" ifadesine yer verildi.

‘KÜRTLERE AİT SEMBOLLERE YÖNELİK TAHAMMÜLSÜLZÜK ANLAYIŞI TERK EDİLMELİDİR’

Açılan soruşturma sürecinin takipçisi olacaklarını belirten Diyarbakır Barosu, sosyal medya üzerinden başlatılan paylaşımların ayrımcı ve nefret saikli bir linç kampanyasına dönüştüğünü belirtti. Açıklamada, "Son yıllarda halkı kin ve düşmanlığa sevk eden bu ayrımcı politikalar ve Kürtlere ait sembollere yönelik tahammülsüzlük anlayışı terk edilmelidir. Başlatılan hukuki dayanaktan yoksun soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır" denildi.

NE OLMUŞTU?

Pazar günü Diyarbakır Stadyumu’nda Amedspor ile Bursaspor arasında oynanan maçta bir grup taraftar Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bayrağını açtı. Bayrak nedeniyle sosyal medyada yapılan paylaşımlar sonrası önce Diyarbakır Valiliği daha sonra İçişleri Bakanlığı birer açıklama yaparak soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Bakanlık açıklamasında "Bu akşam, Diyarbakır'da oynanan maçta alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen vücutlarına sararak stada soktukları değerlendirilen görsellerle ağır provokasyon hedeflenmiştir. Sporu provokatif içeriklerle zehirlemek, isteyenlere hiç bir şartta fırsat verilmeyecektir. Provokasyona gerekli müdahaleler yapılmış ve derhal ilgililere yönelik soruşturma başlatılmıştır" denildi. 

Soruşturma sonrasında 3 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. 

İlgili Haberler