Diyarbakır Newroz'u 'Hayır'la başladı

Diyarbakır Newroz'u 'Hayır'la başladı
"Mutlaka Kazanacağız" sloganıyla düzenlenen Diyarbakır Newroz'una yoğun katılım var. Newroz programı başladı.  Tek taşınan bayrak; ‘Hayır' ve ‘Na'....

"Mutlaka Kazanacağız" sloganıyla düzenlenen Diyarbakır Newroz'una yoğun katılım var. Newroz programı başladı.  Tek taşınan bayrak; ‘Hayır' ve ‘Na'. Alana bıçakla girmek isteyen bir kişi polis tarafından vurularak öldürüldü. 

GÜNCEL – Günlerdir büyük heyecanla beklenen Diyarbakır Newroz'u yoğun katılımla başladı. 3 rengten "Hayır" ve "Na" pankartları, dövizleri ve afişleri açıldı.

Yağışın beklenmediği kentin tüm mahallelerinde halk günün ilk ışıklarıyla birlikte sokaklara dökülmeye başladı. Sabah saatlerinde alana çıkan tüm kavşaklarda halk toplandı ve Newroz alanına yürüyüşe geçti.

5 NOKTADAN GİRİŞ

Etkinlik öncesi bomba imha uzmanları bomba arama köpekleri eşliğinde tüm alanı ve platformu gözden geçirdi. Yine mayın detektörleriyle alanda ve çevresinde mayın araması yapıldı. Bu sırada görevli tüm polisler de alan dışına çıkarıldı. İlk aramanın ardından uzmanlar çevrede bulunanları bir bariyer daha geri çıkararak ikinci arama yaptı. Aramanın ardından kitle, 5 kontrol noktasından Newroz Parkı’na giriş yapacak. Ancak polisler, kitlenin saat 11.00'da alana alacaklarını söyledi.

Newroz için kent teyakkuza geçerken, geçmiş yıllarda halkın alana rahat ulaşabilmesi için ek otobüs seferleri koyan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kayyum kararıyla otobüslerini tahsis etmedi. Etkinliği takip etmek için erken saatlerde alana gelen gazeteciler de bekletilirken, Newroz Tertip Komitesi tarafından verilen akreditasyon kartları da "geçersiz" olduğu gerekçesiyle polisler tarafından toplandı.

Her yıl Newroz sabahı renkli görüntülere sahne olan Kurtalan Ekspresi treninin seferi de iptal edildi.

BASIN ORDUSU ALANDA

Günler öncesinden bu yana alanda nöbet tutan parti görevlileri de alanla ilgili koordinasyonu sağlıyor. Alana giren herkes, hem polis hem de parti görevlileri tarafından ayrı ayrı üst aramasından geçirilecek ve çantaları kontrol edilecek. Alana bu yıl kesinlikle seyyar satıcı alınmayacak. Alana yüzbinlerce insana rahatlıkla hitap edilebilecek ses ve görüntü sistemi ayrıca 130 seyyar tuvalet ve lavabo kuruldu. Etkinliği yaklaşık 400 yerli ve yabancı gazeteci de takip ediyor.

 

KAMYON KASALARINDA GELİYORLAR

Kayyumun belediye otobüslerini alan için tahsis etmemesine de halk çare buldu. Büyükşehir Belediyesi'nin Newroz Alanı'na ek sefer yapmaması nedeniyle kentin farklı noktalarındaki duraklarda kalabalık birikti. Diyarbakır'ın özel şehirlerarası otobüs firmaları duraklarda Newroz alanına giden yurttaşlar için seferber oldu.

Durak durak gezen otobüsler yurttaşları ücretsiz bir şekilde alana taşıyor. Büyük bir dayanışmanın olduğu Diyarbakır’da, özel araçlar da seferber edildi. Dört bir noktadan araçlarla Newroz alanına hareket eden yurttaşlar, camlardan "Bijî Newroz" sloganları atıp, zafer işaretleri yapıyor, araç kornalarına basıyor. Yeniköy Mezarlığı civarında da kamyon ve traktör kasalarına binen yurttaşlar, alana gidiyor. Ancak halkın büyük bir bölümü alana yürüyerek gelmeyi tercih etti. Sokak sokak Newroz alanına akın eden kitlenin sayısı, arttı.

SUR VE BAĞLAR'DA YOĞUN KATILIM

Kentin tarihi Sur ilçesinden de Newroz alanına toplu gidişler yapıldı. Bir kısmında halen "sokağa çıkma yasağı"nın olduğu ilçenin sokaklarında toplanan yurttaşlar, dar sokaklardan sloganlar ata ata ana caddeye çıktı. Sur diplerindeki minibüslere binen yurttaşlar alana doğru hareket etti. İlçenin tarihi mekanlarından yöresel elbiseleri ile geçen yurttaşlar, Newroz renklerini tarih ile buluşturdu. Newroz’a en güçlü katılımların olduğu merkez Bağlar ilçesinde halk gruplar halinde alana gidiyor.


REFERANDUM SLOGANLARI YANKILANIYOR

Günlerdir bugüne hazırlanan park ise sarı, kırmızı, yeşil flamalar ve balonlarla süslenirken, alanın ortasına da Newroz ateşinin yakılması için 20 ton odun yığıldı. Saatler süren aramalarına ardından kitle, 09.30 sularından itibaren alana alınmaya başlandı. Kapıların açılmasıyla giriş noktalarında izdiham yaşandı. Referandum sloganlarını dillerinden düşürmeyen kitle ellerindeki "Hayır" ve "Na" yazılı flamaları sallayarak, "Seni başkan yaptırmayacağız" sloganları atıyor. Sadece parkın girişinden yurttaşlar alana alındığı için uzun kuyruklar oluştu. Alanda sarı kırmızı yeşil "Hayır" flamaları dalgalanıyor. Yurttaşlar sahneden çalınan Newroz şarkıları eşliğinde halaylar çekiliyor.

Basın mensuplarının alındığı platform arkasındaki girişte tüm malzemeler bomba arama köpeği ile didik didik arandıktan sonra, gazeteciler içeri alındı. Amedspor’un Direniş Taraftar Derneği de üyeleriyle birlikte alana kitlesel olarak geldi. Taraftarlar "Direnişte hayır var" sloganı, marş ve Kürtçe şarkılarla renklerini yansıttı.

BİR KİŞİ VURULDU

Diyarbakır’da Newroz kutlamaları başlamadan önce alana bıçakla girmek isteyen bir kişi ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Polisin söz konusu kişiyi vurarak öldürdü. Program saat 11.00 gibi demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı. Yoğun katılım olurken Newroz'a 3 renkte iki dilli hayır pankartları dikkat çekti. Tertip Komitesi açılış konuşmasını yatı. DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP'li vekil Osman Baydemir ve görevden alınan Mardin Büyüşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk konuşma yapacak.

 

 

 

 

 

 

Öne Çıkanlar