Diyarbakır'da 'Özgürlüğe ses ver' eylemi: Barış Anneleri ablukaya alındı, açıklama engellendi

Cezaevlerinde 'tecride' karşı başlatılan açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek isteyen Barış Anneleri ve mahpus yakınları bu hafta da polis ablukasına alındı. Barış Anneleri ellerindeki karanfillerle oturma eylemi gerçekleştirdi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Kürt sorunun çözümü ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekmek için Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde 'Özgürlüğe Ses Ver' eylemi düzenlendi.

Eyleme Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD FED), Özgür Kadın Hareketi (TJA- Tevgera Jinên Azad) Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Örgütü, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü ve Adalet Nöbeti Anneleri katıldı.

GAZETECİLER ALANDAN UZAKLAŞTIRILDI

Yağmur ve doluya rağmen cezaevi önünde yapılmak istenen açıklamaya katılanlar polis tarafından ablukaya alındı. Barış Anneleri sık sık, 'Bijî Berxwedana Zîndana' (Yaşasın cezaevi direnişleri), hak, hukuk, adalet zindanlardan gelecek sloganları attı. Polisler gazetecileri açıklamanın yapılacağı alandan uzaklaştırdı.

whatsapp-gorsel-2024-05-13-saat-14-28-44-679e17e7.jpg

Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde 10 Mayıs'ta düzenlenen eylem de polis tarafından ablukaya alınmıştı.

BARIŞ ANNELERİNE İKİNCİ ABLUKA

Cezaevi önündeki eylemde Barış Anneleri polis tarafından ablukadan çıkarıldı. Barış Anneleri slogan atınca polis tarafından ikinci kez ablukaya alındı. Bunun üzerine Barış Anneleri ellerindeki karanfillerle oturma eylemi başlattı. Polis, açıklama yapılmasına izin vermedi.

Tecrit eylemlerine barikat ve ablukaTecrit eylemlerine barikat ve abluka

Öne Çıkanlar