Dört Boğaziçi öğrencisine, rektörlük binasına boya atmaktan ceza

Dört Boğaziçi öğrencisine, rektörlük binasına boya atmaktan ceza
Yayınlanma:
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi'nde rektörlük binası önüne boya atmaktan yargılanan dört öğrenci "Kamu malına zarar verme" iddiasından 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Artı Gerçek - Boğaziçi Üniversitesi'nde 12 Kasım 2021'de rektörlük binası önüne boya attıkları iddiasıyla 8 öğrencinin yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, 4 öğrenciyi "Kamu malına zarar verme" suçundan ayrı ayrı 10'ar ay hapis cezasına çarptırarak cezalarını erteledi. Diğer 4 öğrencinin ise beraatlerine karar verildi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, öğrencilerden katılan olmazken, avukatları hazır bulundu. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, öğrencilerin yaklaşık 2 dakika süren bir basın açıklaması yaptıklarını ve bir kısmının ellerinde bulunan şişe içindeki boyaları rektörlük bina kapısına ve bina önüne döktüklerini belirtti. Açıklama esnasında sanıklara karşı bir zor kullanma veya müdahale olmadığı, boyaların döküldüğü sırada güvenlik görevlilerinin engel olmaya çalıştığını belirten savcı, tüm sanıkların 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet suçundan beraatlerini talep etti. Savcı, 4 sanığın ise "Kamu malına zarar verme" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

'BOYALAR TİNERLE GEÇMİŞTİR, ZARAR VERME YOK'

Avukat Veli Bahadır da, "Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünce boya kalıntılarının tiner ile geçtiğinin bildirilmesi üzerine somut olayda mala zarar verme sözkonusu değildir. Müvekkillerim hakkında iki suçtan unsur yokluğu nedeniyle beraat kararı verilmesini talep ederim" dedi. Diğer sanık avukatları da müvekkilleri hakkında beraat kararı talep etti.

4 KİŞİYE CEZA

Mahkeme, sekiz öğrenci hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet" suçundan yeterli delil bulunamadığından beraatlerine hükmetti. Mahkeme, Sarp Kaya, Ayça Zeynep Demirkol, Ayşe Beliz İnce ve Tutku Kırcalı'yı ise "Kamu malına zarar verme" suçundan ayrı ayrı 10'ar ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan ceza almamış olmasını ve bir daha suç işlemekten çekineceklerini dikkate alan mahkeme, cezanın ertelenmesine karar verdi. (DHA)

Öne Çıkanlar