Büyük Eczacı Mitingi: ‘Hak ettiğimizi alana kadar durmayacağız’

Büyük Eczacı Mitingi: ‘Hak ettiğimizi alana kadar durmayacağız’
Türkiye’nin dört bir yanından binlerce eczacı, taleplerini dile getirmek için Ankara Anıtpark’ta buluştu. Eczacılar mesleklerine sahip çıkmak için alanda olduklarını ifade ederek, “Taleplerimiz karşılanana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Anıl Cengiz BÖLÜKBAŞ


ANKARA - Eczacıları iflas noktasına sürükleyen ekonomik koşulları, yüksek ilaç fiyat farklarını ve ilaç yokluğunu protesto etmek için eczacılar ‘Büyük Eczacı Mitingi’nde buluştu. Ankara Anıtpark’ta düzenlenen mitinge Türkiye’nin 81 ilinden binlerce eczacı katıldı.

Miting saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Türk Eczacılar Birliği Başkanı Armağan Güney konuşma yaptı.

Güney, mesleklerine sahip çıkmak, seslerini duyurmak için alanda olduklarını ifade etti. Eczacılık mesleğinin değersizleştiğini ve sorunlarının görmezden gelindiğini belirten Güney, “Biz eczacılar ilaç yoklukları son bulsun istiyoruz. Halkımız her ilaca kolayca ulaşsın istiyoruz. İlaç fiyat farkları olmasın, hastalarımızın cebinden para çıkmasın istiyoruz. Kamu eczacılarına hak ettiği değer verilsin istiyoruz. Eczanelerde çok ciddi ekonomik çıkmaz var. Yapılan düzenlemeler yeterli değil diyoruz” dedi.

Eczacıların dayanışmayla, birlik ve beraberlikle mesleklerine sahip çıktıklarını dile getiren Güney, hak ettikleri değeri alana kadar durmayacaklarını söyledi. “Artık sözün bittiği yerdeyiz” diyen Güney, şunları söyledi: “Biz eczacılar hep birlikte ve bir arada durdukça hak ettiğimizi her zaman elde ettik. Elde etmeye devam edeceğiz. Sizler bugün Ankara’ya umudu getirdiniz. Dayanışmayı getirdiniz. Aydınlık bir gelecek getirdiniz. Siz değerli dostları bir kez daha sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmanın ardından Türk Eczacılar Birliği 43. Dönem Yönetim Kurulu üyeler, oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri gelen eczacıları selamladı.

Öne Çıkanlar