Elazığ'da köy yolları için ayrılan ödenek AFAD’a gitti

Elazığ İl Genel Meclisi, köy yollarının yapımı için ayrılan 4 milyon 854 bin 958 TL'lik ödeneğin 2 milyon 300 bin TL'sinin AFAD’a hizmet aracı alımı için verilmesine karar verdi. MHP itiraz ederken, AKP, YRP ve CHP oylarıyla teklif kabul edildi.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - Elazığ Özel İdaresi Meclisi mayıs ayı toplantısını yapıldı. 2023 bütçesinde İl Özel İdaresi'ne bozuk köy yollarının yapımı için ayrılan ödeneğin AFAD'da hizmet aracı alımı için aktarılması talebi görüşüldü.

'AFAD DAHA ÖNCE MAKAM ARACI İSTEDİ'

AFAD’ın daha önce makam aracı almak için talepte bulunduğunu, tepkiler sonrasında makam aracı talebini hizmet aracına çevirdiğini belirten MHP Grup Sözcüsü Raif Aslan, “Ben burada şunu görüyorum demek ki böyle bir araca ihtiyacımız yok. Çünkü makam aracından hizmet aracına döndürdünüz. Ondan dolayı biz şu an grup olarak oy kullanacağız. Ben bunun ihtiyaç olduğundan değil de 'biz bu parayı burada kullanalım' diye İl Özel İdare'den alınıp kullanılmak istendiğini görüyorum" dedi.

'SİVRİCE'DE ÇADIR, KONTEYNER SIKINTISI VAR'

Depremi yaşayan Sivrice ilçesinden meclis üyesi olduğunu hatırlatan Aslan, AFAD'ı eleştirdi:

"İlçemizde biz hâlâ çadır, konteyner sıkıntısı çekiyoruz. Bir konteyner alamazken, bir çadır alamazken 2 milyon 300 bin TL gibi bir parayı biz bugün araca veriyoruz ve buna halen daha lüks araç demiyoruz. 2 milyon 300 bin TL para veriyoruz, lüks araç değil diyoruz. Ben lüks araç olduğunu düşünüyorum ve köylerimizde, ilçelerimizde konteyner çadır taleplerimize cevap veremezken böyle bir şeyi doğru bulmuyorum."

CHP VE YRP AKP’YE DESTEK VERDİ

Yapılan görüşmelerin ardından MHP grubunun red oyuna rağmen AKP, CHP ve YRP gruplarının oylarıyla yol yapımı için ayrılan 4 milyon 854 bin 958 TL'lik ödeneğin 2 milyon 300 bin TL'si hizmet aracı alımı için AFAD'a verildi.

Öne Çıkanlar