Elif Tuncer ve İHD yöneticileri anıldı

Elif Tuncer ve İHD yöneticileri anıldı
JİTEM tarafından katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı ve insan hakları savunucusu Vedat Aydın'ın cenazesine giderken trafik kazasında vefat eden İHD Adana Şube Başkanı Tuncer, şube yöneticileri Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Celal Ölçmez ve İmam Turan anıldı.

ADANA - Buruk Mezarlığında beş insan hakları savunucusu için düzenlenen törene, İHD yöneticileri ve yakınları katıldı. Hak savunucularının anıt mezarlarına kırmızı güller konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

'ONLARIN BIRAKTIĞI YERDEN MÜCADELE VERMEYE DEVAM EDİYORUZ'

whatsapp-gorsel-2024-07-10-saat-19-32-45-40ae9df0.jpg

Anma töreninde konuşan İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, "33 yıl önce özgürlük, adalet demokrasi ve barış mücadelesi veren, 'beşler' olarak andığımız mücadele arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı değerler, bugün de insanlığın sahiplendiği ortak ve vazgeçilmez değerlerdir. Onların bıraktığı yerden, büyük bir dayanışma ruhuyla insan hakları mücadelesi vermeye devam ediyoruz" dedi.

'27 MÜCADELE ARKADAŞIMIZI FAİLİ BELLİ CİNAYETLERDE KAYBETTİK'

İHD’nin 38 yıllık tarihinde 27 hak savunucusunun faili belli cinayetlerde öldüğünü söyleyen Ataş, "Ancak tüm bunlara rağmen yılmadan, korkmadan, vazgeçmeden mücadelemizi devam ettirdik. Bu sebeple biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi, beşlerin ve diğer mücadele arkadaşlarımızın bu onurlu mirasına hak ettiği şekliyle sahip çıkacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Çünkü bugün bizi bir arada tutan Elif Tuncer Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Celal Ölçmez ve İmam Turan’ın bizlere bıraktıkları bu miras; insan olmanın gereği olan ahlaki, vicdani ve evrensel değerlerdir" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-07-10-saat-19-32-45-62e8d764.jpg

'ONLAR BİZİMLE YAŞAMAYA DEVAM EDECEK'

Anmada bir konuşma yapa Celal Ölçmez'in eşi Sevim Ölçmez de "Umutlarımız asla yok olmayacak. Biz asla onları unutmayacağız. 33 yıl değil, yüzyıl da geçse onlar daima bizimle olacak. Bizimle yaşamaya devam edecek. Her yıl buraya gelerek onları andığı için tüm dostlara teşekkür ediyorum" dedi.

Öne Çıkanlar