Emek ve Özgürlük İttifakı: Belirleyeceğimiz adayımızı en kısa zamanda duyuracağız

Emek ve Özgürlük İttifakı: Belirleyeceğimiz adayımızı en kısa zamanda duyuracağız
Yayınlanma:
A+ A-
Emek ve Özgürlük ittifakı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine “üzerine uzlaşı” sağlanan bir adayla girme kararı aldı. İttifak, uzun istişareler neticesinde belirlenecek adayı en kısa zamanda duyuracağını açıkladı.

Artı Gerçek - Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bu akşam gerçekleşen toplantısında alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Müzakere ve diyalog yolunu kapatmadıklarını ifade eden İttifak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine üzerinde uzlaşılacak ortak bir adayla girecek. Adayın kim olduğuysa, uzun süren istişareler sonrasında belli olacak.

Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan yapılan açıklamaya göre, toplantı sonuçları şöyle:

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) Eş Başkanları, Başkanları ve Sözcüleri olarak 24 Ocak 2023 tarihinde Ankara’da toplandık.

Toplantımızı, cumhurbaşkanlığı seçimi, parlamento seçimi, seçim süreci ve sandık güvenliği gündemleriyle gerçekleştirdik.

Yürütülen tartışmalar neticesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine, doğrudan diyalog ve açık müzakere yöntemi ile gerçekleştirilebilecek görüşmelere tümden kapalı olunmamakla birlikte, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri olarak üzerinde uzlaşı sağladığımız bir aday belirlemeye prensip olarak karar verdik. Mevcut iktidarı yenilgiye uğratacak, bu rejimin inşasını durduracak, demokratik ve emekten yana bir geleceği kuracak olan ittifakımız, seçim takvimini de göz önünde bulundurarak halkımızı seçeneksiz bırakmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkelerimize dayanarak belirleyeceğimiz adayımızın ismini, en geniş emek ve demokrasi güçleriyle sürdürülen müzakereler ve çalışan mekanizmalarımızın varacağı netice ışığında, kısa bir zaman içinde kamuoyu ile paylaşacağız.

Parlamento seçimleriyle ilgili toplantımızda yürütülen tartışmalar sonucunda da Emek ve Özgürlük İttifakı’nın renkli, çoğulcu ve dinamik yapısını Meclis’te en geniş biçimde temsil edecek ve seçimlerden güçlü bir biçimde çıkacak formüller üzerindeki çalışmaların sürdürülmesi konusunda kararlığın altını çizdik.

Grev yasaklarının, siyasi yasakların, her alanda uygulanan baskının ve şiddetin artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hızlandırarak büyütme ve genişletme kararı aldık.

Emek ve Özgürlük İttifakı

24 Ocak 2023

Öne Çıkanlar