'En iyi üniversiteler listesi' açıklandı: İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi'ni geçti

'En iyi üniversiteler listesi' açıklandı: İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi'ni geçti
Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds'ın 2024 Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarına göre İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi'ni geçti.

Artı Gerçek - Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds'ın (QS), 2024 Dünya Üniversite Sıralaması'nı açıkladı.

104 ülkeden 2 bin 963 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği listede Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralamasında 514’üncü sıraya yükseldi. Boğaziçi Üniversitesi böylelikle, son beş yıl içindeki en iyi performansını kaydetti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) de geçen yıl yer aldığı 601-650 aralığından bu yıl 404. sıraya yükseldi. Değerlendirilen 2 bin 963 yükseköğretim kurumu arasında dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biri olan İTÜ, dünyada en iyi yüzde 27'lik dilime girdi.

KRİTERLER NELER?

QS üniversiteler sıralaması, "akademisyen başına düşen atıf", "akademisyen/öğrenci oranı", "uluslararası araştırma ağlarındaki görünüm", "uluslararası öğrenci oranı", "uluslararası akademisyen oranı", "mezun istihdamı", "sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetler", "işverenlere göre saygınlık" ve "akademisyenlere göre saygınlık" alanlarından oluşan dokuz kriterin farklı oranlarda dikkate alınmasıyla oluşturuluyor.

DÜNYA ÇAPINDA 58. SIRADA

Ayrıca İTÜ, geçen ay açıklanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nı kapsayan THE 2023 Etki Sıralaması'na göre iki alanda dünya çapında ilk ona girmeyi başarmıştı.

İTÜ, "Nitelikli Eğitim" ve "İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme" alanlarında tüm dünya üniversiteleri arasında ilk onda yer alırken, birçok başlıkta da dünya çapında büyük başarı sağladı. Ayrıca, genel sıralamada dünya çapında 58. üniversite oldu.

Üniversite bunun yanı sıra, mart ayında açıklanan QS 2023 Alan Bazlı Dünya Üniversite Sıralaması'nda "Mühendislik ve Teknoloji" alanında dünyada 108. sırada yer aldı.

Türkiye'de, Mühendislik ve Teknoloji, Mimarlık/Yapılı Çevre, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Yapı Mühendisliği, Makina, Havacılık ve İmalat Mühendisliği, Kimya, Çevre Bilimleri, Malzeme Bilimleri, Yer ve Deniz Bilimleri ve Maden/Mineral Mühendisliği olmak üzere toplam on farklı alanda birinci oldu.

QUACQUARELLİ SYMONDS HAKKINDA

1990 yılında Nunzio Quacquarelli tarafından kurulan Quacquarelli Symonds, dünya çapında yüksek öğrenim kuruluşlarının eğitim seviyesini derecelendiren bir kuruluş. İngiltere merkezli şirket, Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması ve Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) ile birlikte dünyanın en etkili sayılan üç üniversite sıralamasından birini hazırlıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar