Erbaş'ın Arapça sorudan sonra Fransızcası da gündem oldu: 'Heceleyerek okuyor'

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Bağdat'ta Arapça soruyu anlayamamasının ardından geçen yıla ait Fransızca hutbe okuduğu anlar yeniden gündem oldu. Erbaş'ın özgeçmişinde iyi derecede Arapça ve Fransızca bildiği yazıyor.

Artı Gerçek - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın başı son günlerde özgeçmişinde yer alan yabancı dillerle dertte. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gittiği Irak'ın Bağdat kendinde kendisine yöneltilen Arapça soruyu anlamayan Erbaş'ın bu kez de Fransızca hutbeyi okuduğu anlar gündem oldu.

'FRANSIZCA DA BİLMİYORMUŞ'

Gazeteci Filiz Gazi, Erbaş2ın 2023 yılında Ramazan ayında Strazburg Yunus Emre Camii'nde verdiği Fransızca hutbenin videosunu paylaştı. Gazi video ile ilgili şunları söyledi:

"Ali Erbaş'ın Arapça bilmediği ortaya çıkmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde iyi derece Fransızca bildiği de yazıyor.

Strazburg Yunus Emre Camii'nde verdiği Fransızca hutbeyi dinleyiniz. Elindeki kağıttan okuyor, onu da heceleyerek, harfi harfine... Fransızca da bilmiyormuş. O da yalanmış."

ARAPÇA SORUYA TERCÜME İSTEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında Bağdat'ta bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, TİKA tarafından restore edilen Abdulkadir Geylani Külliyesi ve İmam-ı Azam Külliyesi’ni ziyaret etmişti. 22 Nisan'da gerçekleşen ziyaret esnasında Rudaw muhabirinin kendisine Selahaddin-i Eyyubi ve Şeyh Abdulkadir Geylani gibi Kürt şahsiyetlerin İslam'a hizmetleri hakkında sorduğu Arapça soruyu anlamayan Erbaş, Türkçe tercüme istemişti.

O anların sosyal medyada gündem olmasının ardından Erbaş'ın Diyanet'in sitesinde yer alan özgeçmişi akla geldi.

Ali Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın internet sitelerinde yer alan özgeçmişinde “İyi derecede Arapça ve Fransızca bilmektedir” ifadeleri yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar