Erdoğan'ın atadığı rektör tarafından görevden uzaklaştırılan Prof. Dr. Zenginobuz: Kampüse giremeyeceğim

Erdoğan'ın atadığı rektör tarafından görevden uzaklaştırılan Prof. Dr. Zenginobuz: Kampüse giremeyeceğim
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ağustos 2022 01:37
A+ A-
Boğaziçi’nde ‘ikinci kayyım rektör’ denilerek aylardır protesto edilen Naci İnci tarafından görevinden uzaklaştırılan Zenginobuz ‘Hemen elektronik imzamı, e-posta adresimi kapatmışlar’ dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektör Naci İnci tarafından görevden uzaklaştırılan Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, üniversite yönetimindeki kendisini görevden alma isteğini önceden fark ettiğini açıklayarak "Hemen elektronik imzamı, e-posta adresimi kapatmışlar. Muhtemelen kampüse de giremeyeceğim" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Erdoğan tarafından atanan ve ‘ikinci kayyım rektör’ olarak aylardır öğrenciler ve akademisyenler tarafından protesto edilen Naci İnci’nin yönetiminin kendisine açtığı soruşturmanın ardından görevden uzaklaştırıldı. Cumhuriyet’e konuşan Zenginobuz, uzaklaştırma kararının dün kendisine rektörlük tarafından tebliğ edildiğini söyledi.

‘SORUŞTURMA YAPILSIN MI DİYE SORUŞTURMA AÇILMIŞ’

"Hakkımda bir soruşturma yapılsın mı yapılmasın mı diye bir soruşturma açmış rektör bey bana. Bu görevden alma da yalnızca görevden alma değil, toptan tüm görevlerimden uzaklaştırma şeklinde uygulandı" diyen Zenginobuz, "Hemen elektronik imzamı, e-posta adresimi kapatmışlar. Muhtemelen kampüse de giremeyeceğim" bilgisini verdi.

‘BENİ GÖREVDEN ALMAK İSTEDİKLERİNİN FARKINDAYDIM’

Zenginobuz, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişin en başından beri tüm süreçlerinde aktif bir şekilde rol aldığını belirterek "Dönem başında akademik olarak kifayetsiz ve Boğaziçi’nden habersiz bir hocayı dekan atadılar. Ekonomi bölümü de akademik olarak kuvvetli bir bölüm ve dekana gerek kalmadan biz kendi işlerimizi kendimiz hallediyoruz. İnci yönetimi de bunun müsebbibi olarak beni görüyor olmalı ki böyle bir karar verilmiş. Yaz başından beri de beni görevden almak istediklerinin farkındayım. Komedi" diye konuştu.

‘DEMEÇ VERDİĞİM HABER ONLARI RAHATSIZ ETTİ’

Erdoğan tarafından atandıktan 6 ay sonra üniversitede akademisyen ve öğrencilerin protestoları nedeniyle görevden alınan AKP’li kayyım rektör Melih Bulu ile ilgili medyaya demeçler verdiğini ve direnişte rol aldığını söyleyen Zenginobuz, "Ben yönetim kurulunda da yer alan biriydim. Son olarak Cumhuriyet’in yaptığı, benim de demeç verdiğim ‘Boğaziçi’ni bölme çabası’ haberi rahatsızlık yarattı" dedi.

Naci İnci, üniversitede çok sayıda akademisyeni görevden almış, görevden aldığı fen edebiyat fakültesi dekanının yerine de kendisini atamasıyla gündeme oturmuştu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar