Eskişehir'de sağlık emekçilerinden oturma eylemi: 'Sefaletle eşitlenmek istemiyoruz'

Eskişehir'de sağlık emekçilerinden oturma eylemi: 'Sefaletle eşitlenmek istemiyoruz'
Eskişehir'de SES üyeleri, insan onuruna yaraşır bir yaşam için oturma eylemi yaptı. Eylemde yapılan basın açıklamasında "Ne TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarına ne iktidarın refah payı aldatmacasına kanmayalım" denildi.

ESKİŞEHİR - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri Eskişehir Yunus Emre Hastanesi önünde yaptıkları basın açıklaması ve oturma eylemiyle insanca yaşayacak ücret talep etti.

Basın açıklamasını okuyan SES Eskişehir Şube Örgütlenme Sekreteri Erhan Kamış, “Bizler yoksullukta, sefalette eşitlenmek istemiyoruz. Hak ettiğimiz refahta birleşmek istiyoruz. Bizler ulufe değil, grevli gerçek bir toplu sözleşme düzeni istiyoruz” dedi.

whatsapp-image-2023-07-11-at-17-36-11.jpeg

'TÜİK MAAŞLARIMIZI KARA DELİK GİBİ YUTUYOR'

Enflasyon artışı ve hayat pahalılığına dikkat çeken Kamış, 12 bin TL’yi aşan ev kiralarını karşılayacak gücümüz kalmadı. TÜİK yaşadığımız hayat pahalılığını yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarımızı adeta bir kara delik gibi yutmaya devam ediyor. Maaşlarımız, iktidarın kendisinin dahi inanmadığı TÜİK rakamlarına göre artırılıyor. Seyyanen yapılan artış bunun en büyük itirafıdır” diye konuştu.

'TÜRKİYE ASGARİ ÜCRETLİLER ÜLKESİNE ÇEVRİLDİ'

Türkiye'nin asgari ücretliler ülkesine çevrildiğini söyleyen Kamış, şöyle devam etti:

“En yüksek ücreti alan kamu emekçisi dahi yoksulluk sınırının altında kalıyor. İktidarın seçimlerden önce verdiği 'En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak' sözünün üzerinden 62 gün geçti. 62 gün önce önemli bir artış gibi gözüken miktar hızla erimeye devam ediyor. İşin özü kamu emekçileri, emeklileri olarak yıllardır ne bütçeden hakkımızı ne de refahtan payımızı alamıyoruz."

'BİZLERİ SEFALETE İTEN OYUNA DUR DİYELİM'

Rakamlarla oynayarak lütuf gibi sunulan seyyanen zam formüllerini kabul etmediklerini belirten Kamış, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yandaş Memur-Sen yöneticisi 'En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak' vaadine müjde deyip teşekkür etti. Hızını alamadı emekçinin derin bir oh çekerek rahatlayacağını söyledi. Bugün ise emekçiler eyvah diyor. Buradan tüm kamu emekçilerine sesleniyoruz. Gelin yıllardır tekrarlana, bizi her geçen gün daha sefalete iten bu oyuna artık 'dur' diyelim. Ne TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarına ne iktidarın refah payı aldatmacasına kanmayalım."

Sağlık emekçileri açıklamanın ardından oturma eylemi yaptı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar