Olmayan örgütün propagandasıyla suçlanıyor

Olmayan örgütün propagandasıyla suçlanıyor
Fadıl Öztürk hakkındaki şehir dışına çıkma yasağı kaldırılırken, yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartının devamına karar verildi.

ARTI GERÇEK - Geçtiğimiz Ocak ayında sosyal medya paylaşımları nedeniyle İzmir'deki evinden gözaltına alındıktan 5 gün sonra denetimli serbestlik kararıyla serbest bırakılan Artı Gerçek yazarı ve şair Fadıl Öztürk, örgüt propagandası suçlamasıyla bugün hakim karşısına çıktı.

Şehir dışına çıkma yasağı kaldırılan ancak yurtdışına çıkma yasağı ve adli kontrol uygulamasının devamına karar verilen Fadıl Öztürk, mahkeme heyeti tarafından, bugün olmayan THKP-C örgütünün propagandasını yapmakla suçlanıyor.

Yargılanma sürecine ilişkin Artı Gerçek'e bilgi veren Öztürk, "Biz savunmamızı yaptık, savcı mütalasını verdi ve duruşma 2 Ekim saat 10.00'a ertelendi. Önümüzdeki duruşmada mütalaya ilişkin tekrar savunmamızı yapacağız. Avukatım sorulan sorulardan ceza vermeyi düşündükleri kanaatinde" dedi.

OLMAYAN ÖRGÜTÜN PROPAGANDASINI YAPMAKLA SUÇLANIYOR

Yargılanma sürecine ilişkin bilgi veren avukat Aysun Akşehirlioğlu, mehkeme heyetinin Öztürk'ün, örgüt propagandası suçundan cezalandırılması talebini yinelediğini söyledi:

"Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınmıştı. İddianame daha sonra Facebook paylaşımları, PKK ve THKP-C örgütlerinin propagandası suçlamaları üzerinden devam etti. Yani olmayan bir örgütün propagandasını yapmaktan yargılanıyor.

Fadıl Öztürk'ün savunmasının ardından mütalasını veren savcı, bir takım paylaşımlarının propaganda içerdiği gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti. Biz de bunun üzerine mütalaya karşı yeniden savunma hazırlamak için süre talep ettik. Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 2 Ekim'e erteledi.

Fadıl Öztürk'e daha önceki duruşmada İzmir dışına ve yurtdışına çıkma yasağı ile haftada bir gün imza vermek gibi 3 tedbir konulmuştu. Bizim İzmir dışına çıkma yasağının kaldırılması talebimiz kabul edildi ancak diğer iki tedbirin kaldırılması talebimiz mahkeme tarafından reddedildi."

Öne Çıkanlar