Fatih Tezcan hedef gösterme davasından beraat etti

Fatih Tezcan hedef gösterme davasından beraat etti
Sosyal medya hesabından, istinaf mahkemesi heyeti hakimlerini hedef gösterdiği iddiasıyla yargılanan Fatih Tezcan'ın mahkeme beraatına karar verdi. Tezcan başka suçtan dolayı halen cezaevinde.

Artı Gerçek - Fatih Tezcan'ın hakimleri hedef göstermekten yargılandığı davaya bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Başka suçtan tutuklu olan Fatih Tezcan duruşmaya, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak beraat talebinde bulundu. Tezcan’ın avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu öne sürerek, beraat talebinde bulundu.

MAHKEME BAŞKANI KARŞI OY KULLANDI

Mahkeme heyeti de, sanık Fatih Tezcan hakkında beraat kararı verdi. Heyet, kararın oy çokluğuyla alındığını ve mahkeme başkanının karara karşı oy kullandığını belirtti.

AĞAR'IN BERAAT KARARINI BOZAN HAKİMLERİ HEDEF GÖSTERMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 23 Mayıs 2021 tarihinde Fatih Tezcan'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, "FETÖ'cü hakimleri araştırıp mahkemede yüzlerine karşı 'Ben senin karşında ayağa kalkamam! Sen FETÖ'cüsün' diyen şahsıma, 'Sen kimsin ki hakimleri araştırıyorsun demenin iki manası olabilir: 1.Mesleğimi unutmak. 2. Tezgahları bozulacağı, planları ifşa olacağı için tutuşmak. Hangisi?" ve "5 Nisan 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararlarını bozan istinaf mahkemesi kararına ve heyetin isim listesine ulaştım. Heyet Başkanı Hakim M.H.Y'yı ve üye hakimler A.S ve A.A'nın bağlantılarını araştırıyoruz" şeklinde paylaşım yaptığı belirtildi.

ADRESLERİNDE BULUNAMAMIŞTI

Bu paylaşımlar nedeniyle Tezcan hakkında 'Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' suçundan re'sen soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede, şüphelinin olabileceği adreslerde arama yapıldığı ancak, tüm aramalara rağmen ulaşılamadığı, bu nedenle hakkında ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkartıldığı kaydedildi. İddianamede, Fatih Tezcan'ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarla, 'kime yönelik olduğu anlaşılacak şekilde terörle mücadelede görev almış görevlilerin, hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak hedef gösterme suçunu işlediği' belirtildi. Tezcan'ın 'Terörle Mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu. (DHA)

Öne Çıkanlar