'Filistin İçin Bin Genç' eyleminde şiddet uygulayan iki polis açığa alındı

İsrail ile ticaretin kesilmesi için Beyoğlu'nda toplanan "Filistin İçin Bin Genç" grubu, eylemde 1'i çocuk 43 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bakan Yerlikaya 38 kişinin serbest bırakıldığını ve şiddet uygulayan iki polisin açığa alındığını duyurdu.

Artı Gerçek - "Filistin İçin Bin Genç" grubu tarafından İstiklal Caddesi'nde Filistin'e destek eylemi yapıldı. “Katil İsrail, işbirlikçi AKP”, “Nehirden denize özgür Filistin” ve “İsrail’e kınama yetmez, ticareti kes” sloganları atan eylemciler, kınamayla yetinilmemesini istedi. Bir süre sonra eylemcilerin çevresi çevik kuvvet tarafından kuşatıldı. Eylemcilerden çoğu polis şiddeti uygulanarak ters kelepçe ile gözaltına alındı. Grup gözaltılar ile ilgili paylaşımında 1'i çocuk 43 kişinin gözaltına alındığını duyurdu

'43 ARKADAŞIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN'

Grubun sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde de gözaltı sırasında uygulanan polis şiddeti dikkat çekti. Paylaşımda, "İşkence ile gözaltına aldığınız 1'i çocuk 43 arkadaşımızı derhal serbest bırakın! Filistin için beraber mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın yanındayız!" denildi.

BAKAN YERLİKAYA: 38 KİŞİ SERBEST, İKİ POLİS AÇIĞA ALINDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, eylemle ilgili yaptığı açıklamada, gözaltına alınan 43 kişiden 38'inin serbest bırakıldığını, 5 kişi hakkında adli işlem başlatıldığını duyurdu. Yerlikaya ayrıca şiddet uygulayan iki polisin açığa alındığını belirtti.

BİR EYLEMCİYİ 6-7 POLİS TUTTU, DİĞERİ TOKAT ATTI

Gazeteci Mertcan Bükülmez de Taksim'de yaşanan polis şiddetini görüntüledi. Videoda, bir eylemciyi 6-7 polisin tuttuğu bir diğerinin ise tokat attığı görülüyor.

SİYASİLERDEN TEPKİLER

Görüntülerin sosyal medyada sıkça paylaşılmasından sonra siyasilerden de tepkiler gelmeye başladı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "İsrail'le yapılan ticaret Gazzeli mazlumlara zulümdür, ticareti protesto edenleri rencide edici bir şekilde gözaltına alıp işkence yapmak daha da büyük zulümdür. Dün Konya, bugün İstanbul… İsrail’e ticareti protesto eden gençlerimize yapılan bu muamele; İsrail’in zulmünü meşrulaştırmakta ve bu katil devleti cesaretlendirmektedir. İsrail'le ticaret, Filistin'e ihanettir. Nokta!" ifadelerini kullandı.

'BACILARIMIZA TERS KELEPÇE VURDULAR DİYENLER'

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt da "Bacılarımıza ters kelepçe vurdular diyenler! Bacılarımıza ters kelepçe vurdular... Oruç tutmayanları taciz edenlere çağrımdır. Zerre kadar onurunuz varsa, Gazze'ye sahip çıkan başörtülülere ters kelepçe takarak yumruklayanlara ses edin. Yalandan şov yapmayın.. Başörtüye uzanan elleri kırın. İktidara ZALİM diye haykırın. Yalandan Din Tüccarlığı yapmayın" dedi.

'GENÇLER HAKSIZLIĞI HAYKIRACAK, TAHAMMÜL EDECEKSİNİZ'

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ise şöyle;

"İsrail ile ticaretinizin dile getirilmesinden rahatsız olduğunuzu biliyoruz; fakat toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını engelleyemezsiniz. Gençler haksızlığı haykıracak, siz de tahammül edeceksiniz. Daha da önemlisi her seçime alet ettiğiniz Filistin için, Gazzeli mazlumlar için inisiyatif alacaksınız. #İsrailleTicareteDurDe diyen gençleri serbest bırakın, Gazze’ye sahip çıkın."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar