Fincancı'dan hapishane günlükleri: İşkence bir suç, soruşturma aracı değil

Fincancı'dan hapishane günlükleri: İşkence bir suç, soruşturma aracı değil
Yayınlanma:
A+ A-
Tutuklu TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, cezaevinden gönderdiği yazısında İstiklal saldırısına değinirken işkence uyarısında da bulundu.

Artı Gerçek - Kimyasal silah kullanımına dair değerlendirmeleri nedeniyle tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın 'Hapishane günlükleri' başlığıyla kaleme aldığı yazılar köşe yazarı olduğu Evrensel gazetesinde yayınlanmaya başladı.

Fincancı, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıya değindiği yazısında, "Bombayı koyanın yakalandığı bildiriliyor haberlerde. Umarım dijital deliller, somut kanıtlarla ortaya konur kuşkuya yer bırakmayacak biçimde" dedi. Fincancı şöyle devam etti:

"Ancak kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın, somut kanıtların ortaya konacağı etkili bir soruşturmanın ötesine geçip, öfkemizin aracı olmamak insan olmanın gereği. İşkence mutlak yasak ve işkencenin belgelenmesinde de en önemli sorumluluk meslektaşlarıma düşüyor. Kolay değil, biliyorum. Bu acıyla öfkeye yenik düşmek, kelepçede ısrar, mahremiyeti sağlayamamak, muayene dahi yapmadan yazılan “darp, cebir izi yoktur” raporları olmamalı. Acı yokken dahi alanda kendi gözlemimle kelepçe olmasa da, mahremiyet sağlanmadan, hatta TEM’e gelen meslektaşımla yaşadığım, İstanbul’daki giriş muayenesinde yüzüme dahi bakmayan bir başkası, olağanlaşmış bir duyarsızlığı yansıtıyor.

İşkence bir suç, soruşturma aracı değil; bugün teknolojinin ulaştığı noktada etkili bir soruşturma işten bile değil. Üstelik işkence o acımızla, öfkemizle bir cezalandırma aracı olarak kullanıldığı anda, hepimizin o işkencenin hedefi olacağımızı unutmamak gerekir.

Bugünkü sessizliğimizin nedenleri üzerine düşünelim derim."

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar