Gaye Su Akyol'dan Financial Times'ın 'Erdoğan'ın kâbusu' başlığına tepki

Gaye Su Akyol'dan Financial Times'ın 'Erdoğan'ın kâbusu' başlığına tepki
Yayınlanma:
A+ A-
Sanatçı Gaye Su Akyol, yeni albümünün tanıtım yazısındaki bir benzetmeyi bağlamından kopararak 'Erdoğan’ın en büyük kabusu' başlığını atan Financial Times gazetesine tepki gösterdi: "Müthiş saçma, provokatif, aynı zamanda sığ ve içerikten bağımsız."

Artı Gerçek - Müzisyen Gaye Su Akyol, yeni albümüne ilişkin tanıtım yazısında "Erdoğan’ın en büyük kâbusu" başlığını kullanan İngiliz gazetesi Financial Times'a tepki gösterdi. Akyol, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, gazetenin sonradan değiştirdiği başlığı "müthiş saçma" diye niteledi.

Söz konusu makale, Akyol'un dördüncü albümü Anadolu Ejderi'nin tanıtımı için Nick Hasted imzasıyla yayımlanmıştı. Yazıda, Akyol'un tarzı ve duruşu anlatılarak "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tasvip etmediği şeylerin tezahürü" manasında, "Erdoğan’ın en büyük kabusunu andırıyordu" ifadeleri kullanılıyordu.

Ancak bu cümle, gazetenin basılı versiyonunda "Erdoğan'ın kabusu", internet sitesinde ise "Erdoğan'ın en kötü kabusu" ifadeleriyle başlığa çekilmişti. Sosyal medyada başlayan tartışma üzerine de Financial Times, makalenin başlığını ‘Türk Şarkıcı Gaye Su Akyol – Umut ve Özgürlük’ olarak değiştirmişti.

Akyol da bu tartışma hakkında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Müthiş saçma, provokatif, aynı zamanda sığ ve içerikten bağımsız bir başlık atılmış. Ama gerçekler yeterince ağır ve yerli yerinde. Anadolu Ejderi’nden sevgiler" ifadelerini kullandı.

Financial Times'ın söz konusu haberinde şöyle deniliyordu:

"Gaye Su Akyol’u 2019’da en son İstanbul’da gördüğümde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük kabusunu andırıyordu. Kendi mahallesi olan bohem Kadıköy’de ateşli bir kalabalığa şarkı söylüyordu. Yarasa kanatlı gümüş bir pelerin ve onunla uyumlu bir büstiyer giymişti, göbeği açıktaydı ve diz hizasında çizmeleri vardı. Türkiye'de cinsel olarak özgürleşmiş, dişi rock’n’roll isyanının inadına ilham verici bir bilimkurgu vizyonu gibiydi."

Makalede Akyol'un "yeniden canlanan Anadolu Rock hareketinin futuristik temsilcisi" olduğu, sanatçının insan, kadın, kuir haklarının savunucusu olarak da tanındığı belirtiliyordu. Akyol da gazeteyle söyleşisinde, "Bu benden nefret etmeleri için yeterli bir sebepti. Ama karanlık fikirleri umurumda değil” demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar