Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi

Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Safiye Alağaş’ın yargılandığı davanın duruşması 22 Şubat’a ertelendi. Mahkeme yurtdışı yasağının devamına karar verdi.

Artı Gerçek - JINNEWS haber müdürü Safiye Alağaş hakkında "Örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Alağaş ve avukatlarının yanı sıra Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) yöneticileri, Amsterdam’dan Clonney Foundatıon for Justıce (Adalet için Clooney Vakfı) üyesi hukukçular Geórgia Canura ve Carolina Saad katıldı.

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan Alağaş, ilk duruşmada verdiği beyanlara ekleyecek bir hususun olmadığını belirtti. Ardından söz alan avukatı Resul Temur, müvekkilinin gazeteci olmasından kaynaklı gazetecilikle ilgili davet edildiği bir yurtdışı toplantısı olduğunu ve bu nedenle yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi. Temur, yine gözaltı sırasında müvekkilinin evinde ve JİNNEWS’te yapılan aramalarda el konulan dijital materyallerin iadesini talep etti. Alağaş’ın diğer avukatı Pirozhan Karali de aynı taleplerde bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Kararını açıklayan mahkeme, dijital materyallerin esas hakkında verilecek kararla değerlendirilmesine ve yurtdışı yasağının devamına karar vererek duruşmayı 22 Şubat’a erteledi.

Öne Çıkanlar