Gazeteci Sezgin Kartal tutuklandı

Gazeteci Sezgin Kartal tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Ev baskınıyla gözaltına alınan gazeteci Sezgin Kartal tutuklandı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde gözaltına alınan Kartal'ın dosyasında gizlilik kararı bulunuyor.

Yağmur KAYA


Artı Gerçek - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde ev baskınıyla gözaltına alınan gazeteci ve Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Sezgin Kartal tutuklandı. Dosyasında gizlilik kararı bulunan Kartal, bugün Çağlayan Adliyesi’ne getirilmiş ve savcılık ifadesinin ardından 'örgüt üyeliği' iddiası ve tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderilmişti. Kartal'ın, Metris Cezaevi'ne götürüldü öğrenildi.

Kararın ardından meslektaşları ve SODAP üyeleri adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP Milletvekili Serpil Kemalbay da katıldı.

KEMALBAY: BOŞ, İÇİNDE HİÇBİR ŞEY OLMAYAN BİR DOSYA

Gazeteci Kartal'ın tutuklanmasına tepki gösteren Kemalbay, "Özgür basın emekçilerine yapılan saldırının bir devamına tanıklık ettik" dedi. Kemalbay, "Bu kadar boş, içinde hiçbir şey olmayan bir dosyadan dolayı bir basın emekçisinin bu kadar keyfi ve kolay bir şekilde tutuklanması Türkiye'de artık hiç kimsenin adli güvenliğinin olmadığını, Türkiye'de bir kez daha adaletin olmadığını ve seçimlere gidilen bu süreçte basına yönelik o pervasız saldırıların artarak sürdüğünü gösteriyor" ifadelerini kullandı.

sezgin-kartal.jpg

KONUKÇU: DURUMUN NE OLDUĞUNUN FARKINA VARMALIYIZ

SODAP Eş Sözcüsü Kezban Konukçu ise gazeteciler üzerindeki baskının her geçen gün arttığını söyledi. Konukçu, "Daha dün Özgür Özel bir troll ordusunun devlet kaynaklarıyla hangi yollardan beslendiğini açıkladı. Basının üzerindeki baskılarla bunları birleştirdiğimizde içine girdiğimiz süreçte algı operasyonlarıyla daha sık karşı karşıya kalacağımızın farkındaydık ancak bunun daha da fazla bilincinde olmak zorundayız" dedi.

'HEPİMİZ SEZGİN KARTAL OLACAĞIZ'

Konukçu, şöyle devam etti: "Sezgin Kartal'ı, gazetecilerimizi tutuklayabilirsiniz ancak biz hepimiz Sezgin Kartal olacağız. Biz hepimiz elinde bir tane cep telefonu olan bir kişi dahil gerçeklerin peşinde olacağız. Ve o gerçeklerin herkese kamuoyuna duyulması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Duruşmadan önce Çağlayan Adliyesi önünde düzenlenen eyleme de, çok sayıda gazeteci ve kurum katılmıştı. HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, SODAP, EHP, Koç Üniversitesi Hastanesi işçileri, Pir Sultan Abdal Dernekleri, Gazeteci Dayanışma Ağı ve Alevi Bektaşi Federasyonu'nun yer aldığı basın açıklamasında, “Özgür Basın Susturulamaz! Sezgin Kartal Serbest Bırakılsın” pankartı açılmıştı.

'BU ÜLKENİN BASIN TARİHİNDE ONURLU BİR İSİM OLARAK YERİNİ ALACAK'

Bu eylemde Gazeteci Dayanışma Ağı adına konuşan ARTI TV Haber Koordinatörü Atakan Sönmez şunları söylemişti:

"Bugün burada daha önce de defalarca olduğu gibi bir gazetecinin gözaltına alınmasını protesto etmek için bir araya geldik. Sezgin Kartal 10 Ocak günü Çalışan Gazeteciler Günü'nde gözaltına alındı. Aslında 10 Ocak gününde bazı açıklamalar yapıldı. Bu iktidarın sözcüleri tarafından denildi ki 'Son yıllarda basın özgürlüğünü o kadar genişlettik, gazetecilere o kadar imkan tanıdık ki hiç bu kadar özgür olmamıştı". Sonra ne çıktı ortaya aslında bu ülkeyi, bakanlık kadrolarında maaş alan troll başlarının attığı tweetlerle ülkeyi, algıyı, halkı yönetmek isteyen bir iktidar deşifre oldu. Sezgin Kartal ve gazeteciler yıllardır aslında hakikati aktarmak için mücadele ediyor, işlerini yapıyor. Bunu yaptıkları için de bedel ödüyor.

Gazeteci Dayanışma Ağı'ndan da arkadaşımız Sezgin Kartal yıllardır özgür gazetecilik yapmak için, özgür basın adına aslında sizlerin halkın haber alma özgürlüğünü savunuyor. Bunun için susturulmak isteniyor. Muhakkak bu ülkede gerçek gazeteciler, hakikat bir gün galip gelecek. Trollerin attıkları tweetlerle, aldıkları maaşlarla oluşturdukları algı yıkılacak ve Sezgin Kartal bu ülkenin basın tarihinde onurlu bir isim olarak yerini alacaktır." (Kaynak)

Öne Çıkanlar