Gazeteci Tolga Şardan'ın tutuklanmasına tepki yağıyor: Utanç verici bir karar

Gazeteci Tolga Şardan'ın tutuklanmasına tepki yağıyor: Utanç verici bir karar
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Tolga Şardan'ın MİT ile ilgili yazısı gerekçe gösterilerek sansür yasası kapsamında tutuklanması tepki çekti. Pek çok gazeteci ve siyasi isim sosyal medya hesaplarından tepkilerini paylaşıyor: Utanç verici bir karar.

Artı Gerçek - "MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan T24.com.tr internet haber sitesi yazarı, gazeteci Tolga Şardan tutuklandı.

Şardan'ın tartışmalı Sansür yasası kapsamında tutuklanması siyaset ve basın dünyasında tepkilere neden oldu.

'UTANÇ VERİCİ BİR KARAR'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şardan'ın tutuklanmasına "utanç verici bir karar" dedi:

"Gazeteciliği suç sayanlara, gazeteciyi düşman görenlere yazıklar olsun. Gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanması, utanç verici bir karardır. Madem “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” gibi bir iddianız var, açıklayın raporu, kim halkı yanıltıyor, kim söylüyor herkes öğrensin! Tolga Şardan’a “Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapıyoruz” cümlesinin onuru yeter."

'MİT İLE İLGİLİ KELAM ETMEK YASAKLANDI MI?'

Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Tolga Şardan MİT yazısı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. MİT ile ilgili kelam etmek yasaklandı mı1?" sözleriyle karara tepki gösterdi.

'YARGI TEŞKİLATI ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜNE DÖNÜŞTÜ'

Artı TV ve Artı Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz, Şardan'ın tutuklanmasının suç teşkil ettiğini söyledi ve "Yargı teşkilatı organize suç örgütüne dönüşmüş durumda" ifadelerini kullandı:

"Tolga Şardan'ın tutuklanması suçtur. Can Atalay'ın bırakılmaması suçtur. Gültan Kışanak'ın tutulması suçtur. Yargı teşkilatı organize suç örgütüne dönüşmüş durumda."

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasına dair yaptığı haberler nedeniyle MHP'li isimler tarafından hedef alınan gazeteci Alican Uludağ, Şardan'ın tutuklanmasının gerçek nedenlerine dair şu yorumu yaptı:

'AMAÇ SUSTURMAK'

"Tolga Şardan'ı tutuklamanın 2 hedefi var:

1-) Siyaset, güvenlik ve yargı bürokrasindeki kirli ilişkileri yazan Tolga Şardan'ı susturmak.

2-) Telefon ve bilgisayarına el koyarak onun kaynaklarını deşifre etmek.

Yoksa tutuklandığı suç maddesi, katalog suçlardan bile değil."

'DÜNYANIN EN BÜYÜK GAZETECİ HAPİSHANESİ'

Gazeteci Özlem Akarsu Çelik, "Bizler gazeteciyiz ve gazetecilik yapmaya devam edeceğiz" diyerek tepkisini şöyle dile getirdi:

“Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz!”
Ankaralı gazetecilerin Tolga Abisi, “Amirim” diye takıldığım deneyimli ve başarılı gazeteci Tolga Şardan tutuklandı. Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi unvanını korudu.

@sardan_tolga çıkacak, yine yazacak!"

Akademisyen Yektan Türkyılmaz, "Yeni" içişleri bakanı zaten şahane ama adalet bakanı da süper, maşallah..." ifadelerini kullandı.

Artı gerçek yazarı gazeteci Yıldız Tar, T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu'nun Şardan ile ilgili sözlerini bir videoyla paylaştı:

"T24 Ankara temsilcisi @gtahincioglu : Tolga Şardan, her iktidar döneminde gazetecilik yaptı. Yargılandığı davaların hepsinden aklandı. Yine aynısı olacak."

'YARGI ÇÜRÜDÜ, ÜLKEYİ ÇÜRÜTÜYORLAR'

Haberlerine sık sık erişim engeli getirilen gazeteci Timur Soykan ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yargı çürüdü, para ile tahliye kararları veriliyor, haberlere erişim engeli getiriliyor. Bunları soruşturmak yerine haber yapan Tolga Şardan'ı gözaltına alıyorlar, tutuklama istiyorlar. Kim suçlu kim suçsuz bütün ülke biliyor. Ülkeyi çürütüyorlar."

Şardan'ın tutuklanmasına gelen diğer tepkiler şöyle:

Öne Çıkanlar