Gemlik Yürüyüşü’nü takip eden iki gazeteci gözaltına alındı

Gemlik Yürüyüşü’nü takip eden iki gazeteci gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Haziran 2022 22:32
A+ A-
Bursa’daki Gemlik Yürüyüşü’nü takip eden gazeteciler Rozerin Gültekin ve Ergin Çağlar gözaltına alındı.

"Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz" sloganıyla 6 kurum ve siyasi parti öncülüğünde gerçekleştirilen Gemlik Yürüyüşü'ne polis müdahalesinde iki gazeteci gözaltına alındı.

Yürüyüşün Bursa ayağını takip eden Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar ve Jinnews muhabiri Rozerin Gültekin, gözaltına alındı. İki gazetecinin nereye götürüldükleri öğrenilemedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad -Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED)öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla "Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak için Gemlik’e yürüyoruz" şiarıyla yapılacak olan yürüyüşün Bursa ayağı polis engeline rağmen sürüyor.

YÜRÜYÜŞ KENTLERDEN DÜN BAŞLADI

Yaklaşık iki hafta Çukurova, Ege, Marmara bölgesi ile Kürt illerinde Büyük Gemlik Yürüyüşü için eylem ve etkinlikler yapılarak duyurular yapıldı. Dün Mersin, Adana, İzmir, Diyarbakır ve Van’da polis engeline rağmen binlerce kişi Gemlik Yürüyüşü’nün startını verdi. 

Bugün de İstanbul, Yalova ve Bursa’da Büyük Gemlik Yürüyüşü başladı. Çeşitli illerden Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Arabayatağı Mahallesinde bulunan ve Newroz Alanı olarak da bilinen alanda bir araya gelecek olan kitle, Gemlik’e doğru yürüyüş gerçekleştirecek. Yürüyüş öncesi birçok ilin ve ilçenin giriş çıkışına kontrol noktası kuran polis, valilik yasağını gerekçe göstererek herhangi bir açıklama, yürüyüş gibi eylem etkinliğe izin vermeyeceğini belirtti.

KİTLE TOPLANDI

Yürüyüş için belirlenen Newroz Alanı’nın yakınında kitle bir araya gelmeye başladı. Kestel, Nilüfer ve Gürsu ilçelerinden çok sayıda kişi alana yakın bir noktaya gelerek toplanmaya başlarken, Yalova’dan da kitlenin Bursa’ya girişine engel olunmaya çalışılıyor. Yine kitlenin toplandığı yeri de ablukaya alan polis gözaltı tehdidinde bulundu. 

VALİLİK YASAĞI

Yürüyüş öncesi kentin giriş ve çıkışlarına polislerce kontrol noktası kuruldu. Valilik yasağını gerekçe gösteren polis kentte herhangi bir açıklama, yürüyüş gibi eylem etkinliğe izin vermeyeceğini belirtti. 

 GİRİŞ ÇIKIŞLAR ENGELLENDİ

Yürüyüşün başlayacağı alan olan Newroz Alanı’nı ablukaya alan polis, alana çıkan birçok noktada Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması yaparak alana girişlere engel olmaya çalışırken, Bursa’da bulunan birçok HDP binası da polis tarafından ablukaya alınarak, ilçe binalarına giriş ve çıkışlar yasaklandı.

GEMLİK İLÇE BİNASININ KAPISI KİLİTLENDİ

Öte yandan yürüyüşün varış noktası olan Gemlik ilçesinde de çok sayıda polis HDP İlçe binasını ablukaya alarak kapısını kilitledi. İnegöl HDP ilçe binası da çok sayıda polis tarafından ablukaya alındı ve kitlenin ilçe binası önünde toplanmasına engel olunmaya çalışıldı.

Öğlen saatlerinde yürüyüş için belirlenen Newroz Alanı’nın yakınında kitle bir araya gelmeye başladı. Kestel, Nilüfer ve Gürsu ilçelerinden çok sayıda kişi alana yakın bir noktaya gelerek toplandı. Yalova’dan da gelen kitlenin Bursa’ya girişine engel olundu.

ARAÇLARA PARA CEZASI

Alana gelmek için yola çıkan birçok araç da çeşitli bahaneler ile durdurularak para cezaları kesildi.

İMRALI’DA TECRİT VAR

Polisin tüm engellemesine rağmen ilerleyen saatlerde HDP’li vekil Habip Eksik ile beraberinde Yalova’dan gelen bir heyet Newroz Alanı’nı yakınında bekleyen kitlenin yanına geldi. HDP’li vekilin bekleyişte olan kitlenin yanına gitmesine izin verilmedi. Buna tepki gösteren HDP’li vekil, eylemlerinin amacına dikkat çekerek "İmralı’ya tecrit uyguluyorlar. Çünkü barışın olmasını, Kürt sorununun demokratik bir zeminde son bulmasını istemiyorlar. İmralı ile görüşülse, görüşüldüğü zamanki gibi ortam yaratılsa, adalet sağlansa kötü mü olur?" diye seslendi.

BEKLEYEN KİŞİLERE GÖZALTI 

Bu sırada bekleyişte olan kitleden aralarında HDP Bursa İl Eşbaşkanı Mehmet Dilek, Parti Meclis Üyesi Cahit Kırkazak, HDP Gemlik İlçe Eşbaşkanı Siracettin Şeker, HDP Gemlik İlçe Yöneticileri Hatice Ateş ve Metin Özkan ile HDP Kadın Meclisi ve HDP Gençlik Meclisi üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında yürüyüşe destek olan yoldan geçen yurttaşların da olduğu da öğrenildi.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN GÖZALTI ARACI

Gözaltına alınanlar alana getirilen AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlarda saatlerce bekletildi. Gözaltına alınanlar saatlerce otobüste bekletildikten sonra alandan uzaklaştırıldı. Gözaltına alınanların nereye götürüldükleri ise öğrenilemedi.

Polisin gözaltı tehdidine rağmen bir kısım kitle Newroz Alanı’nın yakınında bekleyişini sürdürüyor. 

İlgili Haberler