Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman: Yakında özgür günlerde yine hep beraber olacağız

Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman: Yakında özgür günlerde yine hep beraber olacağız
Gezi Davası'nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, 'İstisna Mekan' isimli kitabı için düzenlenen etkinliğin ardından teşekkür mesajı paylaştı: Dayanışma bizi güçlendiriyor.

Artı Gerçek - 25 Nisan 2022’den beri cezaevinde bulunan Gezi Davası tutuklusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, 'İstisna Mekan' adlı kitabı için bir etkinlik düzenleyen TMMOB Şehir Plancıları Odası'na teşekkür mesajı yayınladı.

Kahraman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Yaşadığımız hukuksuzluğa karşı sesimize ses kattığınız,destek ve dayanışmanızla bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Göstermiş olduğunuz destek ve dayanışma hukuksuzlukla mücadelemizde bizi güçlendiriyor, adalet talebimizin haklılığını gösteriyor" dedi.

"Yakında özgür günlerde yine hep beraber olacağız" diyen Kahraman, "Adalet için, özgürlük için, demokrasi için, kardeşlik için; Gezi Direnişi’nde söylediğimiz gibi: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” ifadelerini kullandı.

'KENTSEL MEKAN ÜZERİNDE KURGULANAN SİYASAL VE EKONOMİK İLİŞKİLER AÇIĞA ÇIKTI'

Açıklamasının devamında Kahraman, şunları söyledi:

“Kentsel mekan üzerinde iktidarın ranttan yana tercihleri ve bu doğrultuda kurgulanan siyasal ve ekonomik ilişkiler açığa çıktı. Neoliberal kentleşmenin altlığını oluşturan istisna temelli kent hukukunun ürünü uygulamaların ortaya çıkardığı toplumsal yapı ise başka soruları gündeme getirdi.

Kentsel mekanda artan adaletsizlik ve toplumsal çatışmalar istisna hukümler üzerinden okunurken kentsel mekanı düzenleyen toplumsal, ekonomik ilişkiler de ortaya konuldu. Böylece neoliberal çerçevede sermayenin ortağı olan iktidarın istisnalar ile karar alma yetkisini kullanarak kentlilerin hak ve özgürlüklerini nasıl sınırladığını aktarıldı.

Kentsel mekanda derinleşen adaletsizlik ve eşitsizliklerin yarattığı yeni toplumsal yapı ve ilişkiler bu şekilde çözümlendi. Bugünün neoliberal ortamında iktidar, kentsel mekandaki kamusallığı değişim değerine dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

İktidarın bu yaklaşımı kentteki kamusal yaşam alanlarının, mülkiyeti paylaşan ve değişim değerini ödeyebilenlere terk edilmesi sonucunu yaratmaktadır. Kentte kurulan bu yeni düzen ve değişimi anlamak çabası ise bizi istisna olanı aramaya ve istisna mekanı tanımlamaya yönlendirdi. Umarım ortaya konulan çerçeve sonraki çalışmalar için de zihin açıcı olur.”

İMAMOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Benim için son derece anlamlı olan bu etkinliğe katılarak beni onurlandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı, yol arkadaşım Sn. Ekrem İmamoğlu‘na teşekkür ederim. Aranızda olup dinleyemesem de etkinlik dökümünü okumayı heyecanla bekleyeceğim."

'YAKINDA ÖZGÜR GÜNLERDE HEP BERABER OLACAĞIZ'

Tayfun Kahraman mesajını, “Yakında özgür günlerde yine hep beraber olacağız. Adalet için, özgürlük için, demokrasi için, kardeşlik için; Gezi Direnişi’nde söylediğimiz gibi: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” diyerek sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar