Gizli tanık ifadesiyle 59 yıl ceza alan öğrenci Meclis gündeminde

Gizli tanık ifadesiyle 59 yıl ceza alan öğrenci Meclis gündeminde
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 04:18
A+ A-
HDP Diyarbakır Milletvekilli Dersim Dağ, 59 yıl hapis cezası verilen Baran Barış Korkmaz'ın durumunu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisiyken 2016 yılında Dersim'in Pertek ilçesinde ailesini ziyaret ettiği sırada tutuklanarak 59 yıl ceza verilen Baran Barış Korkmaz’ın durumunu Meclis gündemine taşıyarak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e sordu. Önergede Korkmaz'ın yargılama sürecine dikkat çeken Dağ, "Korkmaz'ın 3 yıl süren mahkemesinde somut hiçbir delilin bulunmadığı ve verilen cezanın gizli tanık beyanına dayandırıldığı iddia edilmektedir. Dosyada bulunan gizli tanığın Baran Barış Korkmaz'ın eşkâlini dahi veremediği mahkeme tutanaklarında geçmektedir. Ayrıca Baran Barış Korkmaz'ın iddianamesini hazırlayan emniyet personellerinin şu an FETÖ'den yargılandıkları belirtilmektedir" dedi.

Dağ, Bakan Gül'e şu soruları yöneltti:

- Baran Barış Korkmaz'ın yargılandığı dosyada hiçbir somut delil olmamasına rağmen sadece gizli tanık beyanı esas alınarak 59 yıl ceza verilmesi anayasa ve hukuka aykırı değil midir?

- Dosyada beyanları esas alınan gizli tanığın, Baran Barış Korkmaz'ın eşkâlini dahi veremediği doğru mudur? Doğru ise mahkeme heyeti bu kişinin tanıklığını neye göre kabul etmiştir?

- Son 5 yılda gizli tanık beyanlarına yer verilen dosya sayısı kaçtır? Bu dosyaların illere göre dağılımı ne şekildedir?

- Baran Barış Korkmaz'ın iddianamesini hazırlayan emniyet personellerinin 'FETÖ'den yargılandıkları doğru mudur? Doğru ise neden hala bu kişilerin hazırladıkları iddianame esas alınmaktadır?

- FETÖ'den yargılanan veya ceza alan hakim, savcı ve emniyet personellerinin hazırladığı dosya sayısı kaçtır? Bu dosyalardan yargılanan kişilerin kaçı ceza almıştır? Bu dosyalarda yeniden yargılama süreci başlatılacak mıdır? (Mezopotamya Ajansı)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar