Göktepe Ödülleri sahiplerini buldu

Göktepe Ödülleri sahiplerini buldu
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 08:59
A+ A-
Jüri özel ödülü Kemal Kurkut'un öldürülme anını çeken Abdurrahman Gök ile '15 Temmuz'un şifreleri'ni yazan Ahmet Şık'ın oldu.

GÜNCEL- 20'nci Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Törende jüri özel ödülünü alan dihaber editörü Abdurahman Gök, her zaman hakikatin peşinde olduklarını belirterek, "Bedeli ne olursa olsun Metin Göktepe ve Apê Musa nasıl sakınmadıysa biz de sakınmayacağız" dedi.

Her yıl 10 Nisan’da verilen Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri, 20'nci kez, Barış Manço Eğitim Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Törenin yapıldığı salonun sahnesine projeksiyonla Göktepe'nin fotoğrafının üzerinde bulunduğu ve "Bu yürek susmayacak" yazılı görsel yansıtıldı.

Törene, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, dihaber editörü Abdurahman Gök, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu gibi birçok gazeteci, yazar, aydın, sanatçı ve akademisyen katıldı.

ANNE GÖKTEPE: METİN RUHUMUN İÇİNDE
Törende rahatsızlığından dolayı yer alamayan Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, görüntülü videoyla katıldı. Törene katılan herkese teşekkür eden Anne Göktepe, "Ben yanınızdayım. Metin, benim ruhumun içerisindedir. Onun için birçok ülke gezdim" dedi.

Daha sonra ödül kazanan gazetecilere ödülleri takdim edildi. İlk önce jüri özel ödülleri verildi. Cumhuriyet Gazetesi'nde "15 Temmuz'un şifreleri" başlıklı yazı dizisiyle önemli bir döneme yaptığı tanıklıkla tutuklu gazeteci Ahmet Şık'a verildi. Ahmet Şık'a verilen ödül öncesi üzerinde Şık'ın fotoğrafı ve "Hakikate özgürlük" yazılı tişört giyen gazeteciler sahneye çıktı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Şık adına ödülü gazeteci Elif Ilgaz'a verildi.

Diğer jüri ödülü ise 18 Ocak 2017- 20 Ocak 2017 tarihleri arasında yayımlanan ve birlikte hazırladıkları Hrant Dink cinayeti davasının 10. yılını anlatan "Hrant’sız 10 Yıl" başlıklı dosya haberleriyle Cumhuriyet Gazetesi’nden Canan Coşkun ve Bianet’ten Elif Akgül'e verildi. Coşkun ve Akgül’e ödülleri Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu tarafından verildi.

‘O OLMAMIŞ OLSAYDI…’
Bir başka jüri ödülü ise Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları başlamadan önce, üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülme anını çektiği "Li Ser Sûc - Suçüstü" adlı fotoğraflarıyla belgeleyen dihaber editörü Abdurrahman Gök’e verildi. Gök’e ödülü gazeteci Mehveş Evin takdim etti. Kısa bir konuşma yapan Mehveş Evin, "Kurkut'un infazını görüntüledi Abdurahman. Eğer o sırada orada olmamış olsaydı, objektifini kaldırmasaydı belki de Kurkut'un nasıl öldüğünü asla bilmeyecektik. Özgür basın işte bunun için lazım. Bunun için savunuyoruz özgür basını" dedi.

‘BEDELİ NE OLURSA OLSUN...'
Gök ise, konuşmasına Şengal'de KDP güçleri tarafından katledilen gazeteci Nujiyan Erhan, DAİŞ tarafından katledilen Deniz Fırat, Minbiç'te yaşamını yitiren Muhammet Mustafa, Gurbeteli Ersöz, Hrant Dink, Metin Göktepe, Ape Musa'yı anarak başladı.

Gök, "Tutsak bulunan gazeteci arkadaşlarımın ve yoldaşlarımın gözü arkada kalmasın. Burada yoldaşları onlar için de hakikatin izindedir. Bedeli ne olursa olsun Metin Göktepe ve Ape Musa nasıl sakınmadıysa biz de sakınmayacağız" dedi. Cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine de değinen Gök, "Cezaevlerinde açlık grevleri var. Kritik bir aşamada. Cezaevlerinde direnen tüm siyasi tutsaklara da selam olsun" şeklinde konuştu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Evrensel Gazetesi’nde 1 Mart 2017 günü, "Raydoaktif skandal!" başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülünü kazanan Evrensel Gazetesi muhabiri Cansu Pişkin'e ödülü Meryem Göktepe ve Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç tarafından verildi.

Görüntülü haber dalındaki ödül ise 28 Kasım 2016’da BBC Türkçe’nin internet sitesinde yayımlanan, "Gözaltında işkence iddiaları: Tanıklar anlatıyor" başlıklı haberleriyle BBC Türkçe Muhabiri Selin Girit ve kameraman Göktay Koraltan kazandı. Girit ve Göktay'a ödüllerini Evrensel Gazetesi yazarlarından Ceren Sözeri tarafından verildi.

Son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniveritesi’ndeki protestoya polisin köpekli müdahalesi sırasında çektiği ve Evrensel Pazar’da 12 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan "Hayır gitmiyoruz" isimli fotoğrafıyla fotoğraf ödülünü kazanan Evrensel Gazetesi muhabiri Tamer Arda Erşin'e de ödülünü DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren tarafından verildi.

Yerel gazetecilik ödülünü ise, İzmir Life Dergisi’nin 2016 Mayıs sayısında yayımlanan "Mülteci Olmak: Bu kez onlar anlatıyor" başlıklı haberiyle kazanan Deniz Çapa'ya ödülünü TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş tarafından verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından ödül kazanan gazeteciler sahnede hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra Göktepe'nin doğum günü vesilesiyle pasta kesildi. Sanatçı Hüsnü Arakan'ın seslendirdiği şarkılardan sonra tören sona erdi.

 

 

Öne Çıkanlar