Gül ve Davutoğlu'ndan kayyım tepkisi

Gül ve Davutoğlu'ndan kayyım tepkisi
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu HDP’li belediyelere kayyım atanmasını eleştirdi.

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına 'yeni parti' tartışmalarıyla gündemde olan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan da tepki geldi.

Gül, 31 Mart’ta seçilen başkanların yerine kayyım atanmasının 'doğru olmadığı'nı söyledi. Davutoğlu ise "Demokratik sistemin ruhuna aykırı" dedi. 

Twitter hesabından açıklama yapan Abdullah Gül, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının 'bu şekilde' görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır" ifadelerini kullandı.

 

 

Ahmet Davutoğlu ise Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

"Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları'nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.

Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir." 

 

 

(HABER MERKEZİ)

 

Öne Çıkanlar