Tarım arazileri tehdit altında: Hafriyat ve moloz dökülüyor

Tarım arazileri tehdit altında: Hafriyat ve moloz dökülüyor
Kurumlar arasındaki yetki belirsizliğinin yol açtığı denetimsizlik sonucu verimli tarım arazileri, sorumsuz kişilerin gelişi güzel döktüğü hafriyat ve molozların tehdidi altında.

Batman'daki verimli tarım arazileri, son dönemde temel kazılarından çıkarılan hafriyat ve yıkılan metruk binalara ait molozların tehdidi altında. Kent merkezinden kamyonlarla taşınan hafriyat ve molozlar, 5-6 kilometre uzaklıktaki İluh Deresi ve çevresindeki tarım arazileri başta olmak üzere birçok farklı noktaya dökülmeye başlandı.

İluh Deresi ve tarım arazilerini tehdit eden bu duruma belediye ve diğer ilgili kurumlar arasındaki yetki belirsizliği nedeniyle ‘dur’ denilemiyor. Bu durumun denetimleri zorlaştırması yüzünden tarım arazilerine dökülen hafriyat, moloz ve çöpler giderek yaygınlık kazanıyor.

BELEDİYE TOPLANTI YAPARAK UYARDI

Konu hakkında çok şikayet aldıklarını söyleyen Batman Belediyesi Çevre Müdürü Recep Kavuş, "Belediye olarak kamyoncular ile dün bir toplantı gerçekleştirdik. Mevzuata uyulması gerektiği ve uyulmadığı durumda 360 TL'den 10 bin TL'ye kadar para cezaları ve gerekirse sarı kamyon uygulamasına geçileceğini anlattık. Molozların belediyenin belirlediği ve kamera sistemi de olan Beşiri eski çöp sahasına atılması gerekiyor" dedi.

‘KARAYOLLARI VE DEMİRYOLLARINI DA UYARDIK’

Moloz, hafriyat ve çöp dökülen bazı yerlerin belediyenin yetki sınırlarında bulunmadığını belirten Kavuş, "Belediyenin alanı olmayan yerlerde de saha çalışması yapıyoruz. Moloz sorunu bir tehlike. Bu yüzden karayolları ve demiryolları ile de yazışmalarımızı yaptık. Onların yetki alanlarının da denetlenmesi ve temizlenmesi gerektiğini belirtik" dedi. (MA)

Öne Çıkanlar