Hakan'dan Değirmenci'ye 'hayır savaşçısı' suçlaması

Hakan'dan Değirmenci'ye 'hayır savaşçısı' suçlaması
Kanal D’nin referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğini açıklayan gazeteci İrfan Değirmenci’nin işine son vermesinin ardından gözler Hürriyet Gazetesi...

Kanal D’nin referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğini açıklayan gazeteci İrfan Değirmenci’nin işine son vermesinin ardından gözler Hürriyet Gazetesi yazarlarına çevrilmişti.

Son dönemde olağan hale gelen grup ve patron adına açıklama Ahmet Hakan’dan geldi.

Ahmet Hakan bugünkü yazısında ‘‘Gazetecilerin EVET mücahitliği ya da HAYIR savaşçılığı gibi bir görevinin olmadığına inanıyorum ve militanlıktan uzak durmak istiyorum’’ diyerek İrfan Değirmenci’yi ‘isim vermeden ‘‘Hayır savaşçılığı’’ ile suçlamış oldu. Grup, Hürriyet yazarlarından Fatih Çekirge’nin referandumda ‘‘Evet’’ oyu kullanacağını açıklaması karşısında sessiz kalmış, ‘‘Hayır’’ oyu vereceğini açıklayan İrfan Değirmenci ile Posta yazarı Hakan Çelenk’in işlerine tarafsızlık ilkelerimi çiğnedikleri gerekçesiyle son vermişti. Bu uygulama büyük tepkiye yol açmış, sosyal medyada başta Hürriyet ve Kanal D olmak üzere, tüm Doğan yayın ve ürünlerine boykot çağrısı çığ gibi büyümüştü. Tepkiler üzerine Aydın Doğan’ın duruşunu açıklamak Ahmet Hakan da düştü ve Hakan Hürriyet’teki köşesinde Değirmenci olayını şöyle yazdı:

– Hem EVET diyenlere hem de HAYIR diyenlere aynı anda seslenmek, sesimi duyurmak istiyorum.

EVET diyenlere de HAYIR diyenlere yönelik de hakaret ve aşağılama olmasın diye mücadele etmek istiyorum.

EVET ya da HAYIR diye kampanya yapmak yerine… EVET ya da HAYIR diyenlerin eşit haklara sahip olması gerektiğini savunmak istiyorum.

– Gazetecilerin EVET mücahitliği ya da HAYIR savaşçılığı gibi bir görevinin olmadığına inanıyorum ve militanlıktan uzak durmak istiyorum.

– Herkesi ama herkesi, hem EVET diyenlerin hem de HAYIR diyenlerin bu vatanın iyiliğini düşündüklerine inandırmak istiyorum.

EVET’in ya da HAYIR’ın karşısında konum alıp bayraktarlık yapmak yerine… EVET’in ya da HAYIR’ın açmazlarına işaret etmek istiyorum.

EVET’çinin ya da HAYIR’cının alkışını kapmak yerine… EVET’çiyi de HAYIR’cıyı da düşünmeye, akıl etmeye, anlamaya davet etmek istiyorum.

EVET’çiye "aptal, koyun, hain" diyene de HAYIR’cıya "terörist, 15 Temmuz’cu, PKK ile kol kola" diyene de aynı oranda itiraz etmek istiyorum.

EVET diyenler ile HAYIR diyenlerin 16 Nisan’dan sonra da barış içinde kardeşçe yaşamak mecburiyetinde olduklarını aklımdan hiç çıkarmamak istiyorum.

Öne Çıkanlar