Hasta mahpus Cemal Tanhan tahliye edildi

Hasta mahpus Cemal Tanhan tahliye edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Eskişehir'de yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren hasta mahpus Cemal Tanhan, İHD'nin yaptığı başvuru sonucu tahliye oldu.

Artı Gerçek - Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve felç geçirmesi üzerine 23 Ekim'de Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'ne ardından 27 Ekim’de ise Eskişehir Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’ne sevk edilen ağır hasta mahpus Cemal Tanhan'ın yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ederken tahliye edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Tanhan’ın tahliye edilmesi için 2023 yılında 4 defa başvuruda bulundu ancak herhangi bir sonuç alınamadı. İlk başvuru 12 Ocak 2023 tarihinde Cezaevi Tevkif Evleri (CTE) ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu. İkinci başvuru 7 Nisan 2023'te yine CTE ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, 23 Haziran 2023' te aynı kurumlara başvuruldu ancak herhangi bir sonuç alınamadı. Son olarak 9 Ekim 2023'te acil tahliye talepli olarak CTE, TBMM İnsan haklarını İnceleme Komisyonu, Cezaevi Savcılığına ve Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvuru sonucu Tanhan tahliye edildi.

İZMİR'E SEVKİ İSTENECEK

Babasının yaşadıklarına ilişkin bilgi veren Tanhan’ın kızı Ayşe Tanhan, bugün akşam saatlerinde hastanede çalışan sağlık çalışanın kendisini arayıp babasının tahliye edildiği bilgisini verdiğini aktardı. Babasının durumunun çok ağır olduğunu, ölüm döşeğine geldikten sonra tahliye edildiğini belirten Tanhan, bir yıl önce tahliye edilmiş olsa sağlık durumunun çok daha iyi durumda olacağını ifade etti.

Babasının tedavisinin sürdüğünü belirten Tanhan, durumu ağır olduğu için İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevkini talep edeceklerini belirtti. (MA)

Öne Çıkanlar