'Hastaneyi yaklaşık 50 kişi bastı, personel kendini odalara kilitledi'

'Hastaneyi yaklaşık 50 kişi bastı, personel kendini odalara kilitledi'
+Gerçek'e konuşan SES Adana Eş Başkanı Akyüz, yaklaşık 50 kişinin Çukurova Devlet Hastanesi acil servisini bastığını, personelin kendilerini odalara kilitlemek zorunda kaldığını açıkladı

Seda TAŞKIN


 
+GERÇEK- Adana’da Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin yaklaşık 50 kişilik bir grup tarafından basıldı. Tüm acil servis çalışmalarının durduğu olayda, acil servis geçici olarak durduruldu. Tüm sağlık çalışanları odalara saklanarak, takviye güvenlik gücünün gelmesini bekledi. SES Eş Başkanı Dr. M. Enis Akyüz yaşananları  +Gerçek’e anlattı. 

‘İLK DOKTORLAR KENDİNİ ODAYA KİLİTLEDİ’

Akyüz’ün verdiği bilgiye göre gece saatlerinde Çukurova Devlet Hastanesi’nin acil servisine 19 yaşındaki bir kişi trafik vakası ile geliyor. Hasta yakınları acil servise alınıyor. Daha sonra nöbetçi hekim hasta ile ilgilenip belli tahlillerin yapılmasını, durumunun stabil olduğunu ve o arada yakınlarından giriş yapmasını istiyor. Bu esnada hasta yakınları ‘bizim hastamızın durumu acil, siz bir şey yapmıyorsunuz. Bu durumda bizden kimlik istiyorsunuz’ diyerek sağlık çalışanlarına sataşıyor. Hasta ile ilgilenen hekim aile yakının yanına gelerek, hastanın durumunun kritik olmadığını ve giriş işlemlerinin yapılması gerektiğini anlatıyor. Ardından olay büyüyerek, hasta yakınları sağlık çalışanlarının üstüne yürüyor ve ilk olarak doktorlar bir odaya kendilerini kilitliyor. Daha sonra ise üzerine yürüdükleri hemşireler kendilerini odaya kapatmak zorunda kalıyorlar. 

‘HASTANE POLİSİ YETERSİZ KALDI’

Akyüz’ün anlattığına göre sağlık çalışanlarının kendilerini odaya kapatmasının ardından acil servisinin camları kırılıyor ve hastanenin acil bölümünde kimse kalmıyor. Akyüz, "Aile yakınları da acil servisinin giriş camlarını kırıyor. Küfürler edilerek, doktor arkadaşımızı öldüreceklerini söylemişler. Bir sürü hakaret edilmiş. Tabi burada hastane polisi de yetersiz kalıyor. Daha sonra takviye güvenlik gücü istenmiş, bu süreç içinde de hastanede acil servisi tamamen durmuş. Tüm sağlık çalışanları bir yere sığınmış durumdalar. Bu sırada da hastanın sevkini gerçekleştirmişler" dedi. 

‘HASTANE BASILDI ORTADA GÖZALTI YOK’

Olayların büyümesi ve kamuoyunda tepki yaşanması üzerine Akyüz, hastaneye İl Sağlık Müdürü ve Emniyet Müdürünün geldiğini anlattı:

"Bu kadar kişi hastaneyi basıyor, arkadaşlarımızı tehdit ediyor ama ortada bir gözaltın yok. Bu olay da kapanacak gibi. Ama diğer yandan arkadaşlarımızı koruyan bir mekanizma olmadığı için gözaltı yaşanırsa da tekrar gelir korkusu yaşanıyor. Ben şu an çıksam 5 kişi 50 kişi fark etmez, şehrin bir yerinde eylem yapsam bize anında gözaltına alırlar. Ama orada bekliyoruz ki savcı güvenlik kamerasını isteyip suç unsurunu tespit ettikten sonra gözaltı veya tutuklama talep etsin."

‘‘İSTERSENİZ DÖVÜN, İSTERSENİZ SÖVÜN’ DEDİLER’

Sağlıkta şiddetin her geçen gün arttığını ve sağlık çalışanlarının çalışamaz haline geldiğini söyleyen Akyüz, "Bu olayın buraya geleceği 20 yıldır belliydi. Sağlıkta şiddetin esas sebebi sağlıkta dönüşümdür, kışkırtılmış sağlık politikasıdır. İnsanlarda sağlık ücretsiz algısı yaratıldı. İnsanlar ücretleri gördüğünde ise ya eczacıyı ya da sağlık çalışanlarını suçluyor. Personel eksikliğinden kaynaklı bir hemşire günde 300 kişiden kan alabiliyor ve orada yaşanacak bir sıkıntıda hasta yakını ile sağlık çalışanı karşı karşıya kalıyor. 20 yıldır da cezasız bıraktılar. Yani halka ‘isterseniz dövün, isterseniz sövün’ dediler. Artık çalışamaz hale geldik. Ama biliyoruz ki bu böyle devam etmeyecek. Biliyoruz ki herkese yeterli kamucu bir sağlık hizmeti verilecek ve sağlık çalışanları da insanı bir ortamda çalışacak. Bunun mücadelesini veriyoruz" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar