HDK: Gözaltılar rehin alma amaçlı

HDK: Gözaltılar rehin alma amaçlı
  Resmi rakamlara göre son iki günde çoğunluğu HDK üyelerinden oluşan 834 kişi gözaltına alındı. HDK, durumu ‘arkadaşlarımız rehin’ şeklinde...

 

Resmi rakamlara göre son iki günde çoğunluğu HDK üyelerinden oluşan 834 kişi gözaltına alındı. HDK, durumu ‘arkadaşlarımız rehin’ şeklinde yorumladı.

HABER MERKEZİ – Adana'da merkez ve Ceyhan ilçesinde polis bu sabah birçok eve eş zamanlı baskınlar düzenledi. Baskınlarda evlerin aranması ardından aralarında HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Kamuran Sağat'ın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların arasında çocukların da bulunduğu belirtildi.

Van'ın Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçelerindeki operasyonlarda ise 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 13 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bitlis’te de sabah saatlerinde ev baskınları yaşandı. Burada da aralarında DBP ve HDP’li yöneticilerin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 11 kişiden isimleri öğrenilenler şöyle: Rauf Akbulut, Yücel Sayın, Fevzi Kızılaya, Salih Güneri, Behçet Yılmaz, İrfan Yalçınkaya ve Seyit Birlik.

ANKARA'DA 6 HDP'Lİ GÖZALTINDA

Ankara'da sabah saatlerinde HDP'lilere dönük yapılan operasyonlarda da 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Nur Aymemur, HDP Etimesgut İlçe Yöneticisi Mekin Akdeniz, Dilan Çetin, Ziver Gültekin ve Mehmet Ergen.

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde isimleri öğrenilemeyen 5 HDP'li gözaltına alındı.

İKİ GÜNÜN BİLANÇOSU: 834 GÖZALTI

Emniyet Genel Müdürlüğü, dün ve bugün yapılan ev baskınlarındaki toplam gözaltı sayısını 834 olarak açıkladı.

Açıklamada, gözaltılara gerekçe olarak 15 Şubat dolayısıyla yapılabilecek gösteri ve eylemlerin engellenmesi gösterildi.

HDK: ARKADAŞLARIMIZ REHİN

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve bileşenleri, referandum öncesi Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üye ile yöneticilerine yönelik eş zamanlı operasyon ve gözaltılara ilişkin İstanbul Beyoğlu HDK bürosunda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, gözaltı operasyonlarını "rehin alma" olarak nitelendirerek, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

HDP Milletvekili Hüda Kaya ise, ülkenin karanlık bir uçuruma doğru sürüklendiğini kaydederek, yüzlerce gözaltının olduğunu söyledi.

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, "rehin alma" politikalarına teslim olmayacaklarını ifade etti.

ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, gözaltılara ilişkin, "Bir faşizm ile karşı karşıyayız. Bu saldırıların boyutu 80 darbesi dönemindekileri bile aşmış" diyerek daha güçlü bir şekilde yola devam edeceklerini söyledi.

Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ise gözaltına alınan arkadaşlarının da görevini üstleneceklerini kaydederek, geri adım atamayacaklarını aktardı.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili de, geçmiş yıllarda KCK adı altında yapılan operasyonları hatırlatarak, "O dönemde boşalan yerleri annelerimiz doldurdu. Şimdi biz de arkadaşlarımızın yerlerini dolduracağız" diye konuştu.

Öne Çıkanlar