HDP, ‘İslam’da Emek, Adalet ve Barış’ kampanyası başlatıyor

HDP, ‘İslam’da Emek, Adalet ve Barış’ kampanyası başlatıyor
Yayınlanma:
A+ A-
HDP'nin, 23 Ekim’de başlatacağı ‘İslamda Emek, Barış ve Adalet’ kampanyasının üç temel ayağı olacak. HDP'li Hatimoğulları, Türkiye’nin dört bir yanında mütedeyyinlerle bir araya geleceklerini söyledi.

Artı Gerçek-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Halklar, Alevi ve İslam Masası ile çalışmalarını yürütüyor. Komisyon, Türkiye’de yaşayan halklarla birlikte sorunları tespit eden hem parti politikasına hem de siyasetin gündemine taşıyarak, çözüm üretmeyi hedefliyor. Halklar ve İnançlar Komisyonu 23 Ekim’de “İslam’da Emek, Barış ve Adalet” kampanyasının startı verilecek.

Ankara Dünya Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek kampanya startı kapsamında HDP, mütedeyyin yurttaşların yaşadığı sorunları, siyasal İslam’ın etkileri ve topluma dayattığı tekçiliğe karşı mücadeleyi hedefliyor.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, yapacakları kampanyalarla neyi hedeflediklerini Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Komisyonlarının HDP’nin de ana paradigmasını oluşturduğunu dile getiren Hatimoğulları, Ortadoğu coğrafyası içerisinde yer alan Türkiye’de de çok farklı halklar, inançların var olduğunu belirtti. Hem Ortadoğu’da yer alan ülkelerde hem de Türkiye’de çok kültürlü bir yapı olmasına rağmen yıllarca mezheplerin, halkların birbirine çatıştırıldığını ifade eden Hatimoğulları, “Türkiye ve Ortadoğu da halklar, inançlar, mezhepler çatıştırılmış, böl-parçala-yönet anlayışı sürekli uygulanan politika olmuştur” dedi.

‘KAMPANYA 3 TEMEL AYAK ÜZERİNDE YÜRÜYECEK’

Hatimoğulları, 23 Ekim’de başlatacakları “İslam’da Emek, Barış ve Adalet” kampanyasının da üç temel ayağı olduğunu belirtti. Bunları “emek”, “adalet” ve “barış” olarak sıralayan Hatimoğulları, temel hedeflerinin de Türkiye’nin dört bir yanından mütedeyyinlerle bir araya gelerek, onların yaşadıkları sorunları dinleme ve çözüm önerilerini birlikte bulma arayışı olduğunu söyledi.

HDP’nin tüzüğünde yer alan “partimiz üzerinde bulunduğumuz topraklarda yaşayan tüm halkların toplumsal ve tarihsel dokusuna aykırı tekçi, inkarcı, asimilasyoncu, egemenlik sistemlerine karşı tüm halkların, kimliklerin, dillerin, kültürlerin, inançların eşitliğini ve özgürce yaşaması ve geliştirmesini savunur” ifadelerine atıfta bulunan Hatimoğulları, “Bunu biz Aleviler, Hristiyanlar, Müslümanlar yani aslında bu topraklarda yaşayan bütün inançlar için kabul ediyoruz” dedi.

‘AKP İSLAMİYETİ SUİSTİMAL EDİYOR’

‘Son dönemlerde siyasal İslam’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında yükseldiğini, HTŞ, El -Nusra gibi “cihadist-selefi” örgütlerin İslam adı altında işlediği cinayetler, tacizler, yağmalamaları, sürdükleri çatışmaları meşrulaştırmaya çalıştıklarını’ dile getiren Hatimoğulları, “İslam masamız bunu kökten reddediyor” dedi.

Türkiye’de de AKP’nin İslam adı altında kendi suçlarını sakladığını ifade eden Hatimoğulları, şöyle devam etti:

“Türkiye’de AKP mütedeyyinlere hitap eden bir parti olarak iktidara geldi. AKP iktidarının emeğe saygısı yok denecek kadar az. Amasra’da bir grizu patlaması yaşandı. Sayıştay raporunda uyarı olmasına rağmen bilerek ve istenerek buna göz yumuluyor. Bu bir cinayettir, 41 işçi kardeşimizi kaybettik. Ancak bu katliama ‘kader’ deniyor. Bunları kabul etmemiz mümkün mü? Bilerek ihmal etmek hangi kaderdir? İnsanları açlığa mahkum etmişler. Açlık, hayat pahalılığı almış başını gitmiş. Sarayın tablosunda ise lüks, şatafat, milyon dolarla yapılan yolsuzluklar var. Emeğe değer veriyoruz, diyorlar. İslami değerlere bakıldığında ise emek ve alınteri en temel değerdir. İslamiyet böyle tanımlıyor. Çalmak, çırpmak emperyalizmin işidir. AKP mütedeyyin olduğunu söylüyor ama en çok çalan, çırpan partidir. İşte AKP’ye yüksek sesle ‘Senin İslamiyet ile ne alakan var? Sen İslamiyet’i mütedeyyinleri elinde tutmak için kullanıyorsun. Sen emperyalist sistemin kuklasısın AKP’ demek gerekiyor. Çünkü AKP budur. Bunu cesaretli bir şekilde topluma açıklamamız lazım. AKP’nin dini suistimal ettiği topluma açıklamamız lazım.”

‘CEZAEVLERİ İŞKENCE MERKEZLERİNE DÖNDÜ’

Kampanyalarının bir diğer başlığının “adalet” olduğunu dile getiren Hatimoğulları şunları söyledi:

“Sokakta polis herkese şiddet uyguluyor. Kadınlara şiddet uygulanıyor, beyaz tülbentli annelerin tülbentlerine basılıyor, kadınlar saçlarından çekiliyor, cezaevleri işkence merkezlerine döndü. Polis birimlerinde işkenceler yapılıyor. Hasta tutsaklar ölüme terk edilmiş durumda. İslam inancının daha doğrusu dünya genelinde cenazeler en temel değerlerdir. İnsanların kemikleri ailelerine kargo ile gönderiliyor ve buna adalet deniyor. Bununla yetinilmiyor, insanların toprağa gömülmesi engelleniyor. Bundan daha büyük bir kötülük olur mu? Mütedeyyinlere sesleniyoruz, siyasal İslam’ın, AKP’nin uzağına düşmemelidirler.”

‘AKP’NİN POLİTİKALARINI TEŞHİR ETMEK GEREKİYOR’

AKP’nin Müslümanlık adı altında savaş ve çatışmacı bir siyaseti esas aldığının da altını çizen Hatimoğulları, ekledi:

“Güney Kürdistan’da kimyasal maddeler kullanılarak, insanlar katlediliyor. Nagihan suikastla katledildi. Efrîn, HTŞ’ye verildi. AKP eliyle bunlar gerçekleşiyor. Türkiye içerisinde sürekli savaş ve çatışma, Kürt sorunun demokratik çözümü engellemek için herseye yapıyorlar ve sonra diyorlar ki; biz Müslümanız. Bu Müslümanlık değildir. Bu İslamiyet değildir. Sen kendi ümmetinden olan insanlara hayatı zehir edeceksin, her Allah’ın günü onlarca katliam gerçekleştireceksin. Sonra ben Müslüman’ım diyeceksin. Buna inanmamak gerekiyor. AKP’nin politikalarını da teşhir etmek bunun yanı sıra inanan, inanmayan herkesin bu topraklarda barış, kardeşlik içerisinde eşit yurttaşlık temelinde yaşayabileceğimizi paylaşmak istiyoruz.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar