HDP'lilerin şikayetine ‘soyut’ diyen savcı takipsizlik verdi

HDP'lilerin şikayetine ‘soyut’ diyen savcı takipsizlik verdi
Kişisel bilgilerini polisle paylaşan Osmaniye 4'üncü Noterliği hakkında suç duyurusunda bulunan HDP'lilerin başvurusu, takipsizlikle sonuçlandı.

Osmaniye 4'üncü Noterliği, 11 Aralık 2020'de burada işlem yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Osmaniye il ve ilçe yöneticisi 19 kişinin bilgilerini polisle paylaştı. Salgını gereçe eden polis, bilgiler doğrultusunda 19 kişiye 59 bin 850 TL olmak üzere toplam 94 kişiye 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci Maddesi doğrultusunda "sosyal mesafe" kuralına uymadıkları gerekçesiyle 296 bin 100 TL para cezası kesti.

19 kişinin avukatı Mehtap Sert, kişisel bilgileri polisle paylaşan Noter Ali Doğan Demirhan, Osmaniye Valisi, Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü ve ceza tutanağını hazırlayan polisler hakkında "görevi kötüye kullanmak, "özel hayatın gizliliği", "halkın huzur ve sükununu bozmak"  ve "siyasi parti faaliyetlerine engel olmak" suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunu değerlendiren savcılık, HDP'lilerin şikayetlerini görmezden gelerek, olaya dair takipsizlik kararı verdi.

SUÇ TESPİT EDİLEMEDİ

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre savcılık, HDP'lilerin ihbarı sonucu başlatılan soruşturma kapsamında; 12 Temmuz 2021'de araştırma tutanağı hazırlandığını belirtti. Savcılık, "(...) ihbar edenlerin 5237 Sayılı TCK'nun 114. Maddesinde düzenlenen siyasi hakların kullanılmasının engellemesi suçunun işlendiğini gösterir bir delil tespit edilemediği gibi ihbar edenlerin siyasi parti faaliyetlerine katılmalarının cebir, tehdit veya hukuka aykırı bir davranışla engellendiğine ve 11/12/2020 tarihine kadar ihbar edenlerin takip edildiklerine dair somut bir delil elde edilemediği, Covid-19 pandemi kapsamında alınan kararlar doğrultusunda 07/11/2020 ve 11/12/2020 tarihinde sosyal mesafe kuralını ihlal eden kişilerin kimlik bilgilerinin tespitinin yapıldığı ve haklarında idari para cezası tanzim edildiği, 07/11/2021 ve 11/12/2021 tarihlerinde ayrı ayrı kişilerin kimlik tespitinin yapıldığı ve 11/12/2021 tarihinde Osmaniye 4. Noterliği tarafından kimlik bilgilerinin paylaşıldığına dair ve kişilerin takip edilerek siyasi faaliyetlere katılmalarının engellendiğine dair iddiaların soyut ve genel nitelikte kaldığı, iddiaları somutlaştıracak bir delil bu aşamada elde edilemediği gibi ihbar dilekçesi kapsamında yapılan araştırma neticesinde herhangi bir suç veya suç unsuru tespit edilemediği..." değerlendirmesinde bulunarak takipsizlik kararı verdi.

'KARAR HUKUKİ DEĞİLDİR'

Haberde takipsizlik kararına karşın Osmaniye Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuracaklarını ifade eden Av. Mehtap Sert, noterin önünde beklerken polis tarafından müvekkillerinin kameraya çekilip, ihbarda bulunduğunu hatırlattı. Av. Sert, "155'de ihbar kayıtları mevcuttur. Müvekkiller hakkında kişisel verilerinin olduğu sosyal mesafe cezası tebliğ edilmiştir. Söz konusu Delillerin hiçbiri soyut değildir. Siyasi partiler izin almaksızın basın açıklaması yapabilir. Müvekkillerimize her parti çalışmasından sonra ceza yağmıştır. Dosyada bu kadar teknik delil varken takipsizlik kararı hukuki değildir" dedi.

Öne Çıkanlar