HDP’nin Diyarbakır il ve Yenişehir ilçe binalarına baskın: Eş Başkanlar gözaltına alındı

HDP’nin Diyarbakır il ve Yenişehir ilçe binalarına baskın: Eş Başkanlar gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
İl Eş Başkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan il binasında saatlerce süren aramanın ardından binadan çıkarılarak Emniyete götürüldü.

ARTI GERÇEK - Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Binası ve Yenişehir İlçe Binasına çok sayıda polis tarafından baskın düzenlendi. İl Binasının önünü bariyerlerle kapatılarak bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Ana caddelere TOMA ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

VEKİLLER VE AVUKATLAR DIŞINDA KİMSE ALINMIYOR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla yapıldığı belirtilen baskının şikayet üzerine yapıldığı belirtildi. Baskın yapılan binalara HDP Milletvekilleri ve avukatlar dışında kimse alınmadı. HDP binalardaki aramaların Sur ilçesinde "ele geçirilen" iki pankartın HDP il binasında hazırlandığı iddiasıyla yapıldığı ifade edildi.  İki binada arama yapan polis, parti binalarında bulunan flamalar başta olmak üzere, çok sayıda malzemeye el koydu. HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy,  HDP Gençlik Meclisi üyesi iki kişinin de gözaltına alındığını söyledi.

CEYLAN: POLİS ‘ŞİKAYET VAR’ DİYOR

Artı TV’ye bağlanan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyat Ceylan, baskının gerekçesini sorduklarında polisin kendilerine "Şikayet var" dediğini anlattı. Bunun partilerinin faaliyetlerinden duyulan rahatsızlıkla hazırlanan bir gerekçe olduğunu belirten Ceylan, baskınların hukuki değil AKP-MHP iktidarının siyasi bir yaklaşımı olduğunu belirtti. Ceylan, "HDP’ye, partimize yönelik bu tür uygulamalar hukuki değil, siyasidir.  Hukuki hiçbir dayanağı yok. Şikayet var diyorlar, içeriğini söylemiyorlar. Aramalar sürüyor. Bizde bekliyoruz" dedi. 

YENİŞEHİR İLÇE EŞBAŞKANLARI GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Yenişehir İlçe binasındaki arama da saatlerce sürdü. İlçe binasına giriş ve çıkışlara izin verilmedi. İl binasının önüne çok sayıda çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı. Binanın girişi kalkanlarla kapatıldı.  İlçe binasında aramalarını sürdüren polis, Yenişehir İlçe Eş Başkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı’yı gözaltına aldı.

HDP İL  EŞ BAŞKANLARI GÖZALTI ÖNCESİ MESAJ YAYINLADI

Aramaların yapıldığı HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan hakkında da gözaltı kararı var. Eş Başkanlar gözaltına alınmadan önce Kürtçe ve Türkçe bir video kaydı yayınladırlar. Kürtçe’yi Zeyat Ceylan, Türkçe’yi ise Hülya Alökmen Uyanık okudu.

HDP fikriyatını oluşturan halkların kardeşliği, demokratik mücadele ve kadın özgürlüğüne olan inanca uzun süredir baskı uygulandığını ifade eden Uyanık, şunları söyledi: "İl binamıza yapılan baskın bundan bağımsız değil. Biz bu baskıları, bu zorbalığı uzun yıllar yaşadık, bunun karşısında nasıl mücadele edeceğimiz konusunda da kararlıyız. İl binamızın altını sütüne getirseler, sadece kadın özgürlüğüne olan inanç, halkların kardeşliğine olan inanç, özgür yarınlara olan inançtan başka birey bulamayacaklar" dedi. 

Kürtçe konuşan Zeyyat Ceylan ise "Partimize yönelik operasyonlar ilk değil son da olmayacak. Demokratik siyaseti kriminalize etmeye çalışıyorlar. Barış çalışmalarını kriminalize etmeye çalışıyorlar. HDP’ye destek vermek isteyenleri siyasetten uzaklaştırmak istiyorlar. Uzaklaştıramayınca zayıflatmak istiyorlar. Partimizin barış çalışmalarını asla engelleyemezler." dedi.

Haklarında gözaltı kararı çıkarılmış olan İl Eş Başkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan il binasında saatlerce süren aramanın ardından binadan çıkarılarak Emniyete götürüldü. Partinin bayrakları, pankartları, üyelik bilgileri suç delili sayıldı.

Öne Çıkanlar