HDP'ye 35 günde 22 saldırı: 136 kişi gözaltına alındı

HDP'ye 35 günde 22 saldırı: 136 kişi gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 02:06
A+ A-
Parti tarafından saldırı ve engellemelere ilişkin bir rapor tutulmaya başlandı.

24 Haziran seçimlerine 20 gün kala, seçim çalışmalarının başladığı 28 Nisan’dan bugüne kadar gerçekleşen kampanya döneminde, muhalefet partilerinin seçimçalışmalarına yönelik pek çok saldırı meydana geldi. HDP’nin seçim çalışmaları, saldırıya uğrayanların başında geliyor.

Parti tarafından saldırı ve engellemelere ilişkin bir rapor tutulmaya başlandı. Raporda,saldırı ve engellemelerin yanı sıra kamu görevlilerinin iktidar yanlısı ve HDP karşıtı tutumlarına ilişkin bilgilere de yer veriliyor.

KONVOYA KATILAN ARAÇLARA CEZA KESİLDİ

Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, HDP’nin her gün yaşanan yeni olayların da eklendiği hak ihlalleri raporuna göre HDP’ninseçim çalışmalarına başladığı 28 Nisan’dan 3 Haziran tarihine kadar yaklaşık 35 günlük dönem içerisinde kampanya yürüten parti yöneticisi ve görevlilerin çoğunlukta olduğu 136 kişi gözaltına alındı, 14 kişi de tutuklandı. Başta büyük kentler olmak üzere, kurulan stantlar ve açılan bürolar da saldırılardan nasibini aldı. Ankara’da seçim büroları, halk buluşmaları ve seçim stantlarına 3 Haziran’a kadar 10 kere, İstanbul’da seçim büroları ve standlarına 6 kere, İzmir’de seçim çalışmalarına 2 kere, Antalya’da seçimçalışmalarına 2 kere, Hatay’da ve Edirne’de 1’er defa saldırı düzenlendi.

Seçim çalışmalarına yapılan saldırıların yanı sıra ilginç gerekçelerle yapılan engellemeler de rapora yansıdı. Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin 28 Nisan’da Siirt’i ziyaretinde oluşturulan konvoya katılan araçların tamamına ceza kesildi. Temelli’nin pasaportuna el konulması ve yurtdışına çıkışının engellenmesi de raporda yer aldı. HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması talebiyle başlatılan imza kampanyası için Kadıköy’de kurulan standda partililerin halay çekmesinin polis tarafından yasaklanması da rapora girdi.

Öne Çıkanlar