HDP’li vekile atılan mermi çekirdeğine EGM ‘yorgun mermi çekirdeği’ dedi

HDP’li vekile atılan mermi çekirdeğine EGM ‘yorgun mermi çekirdeği’ dedi
Yayınlanma:
A+ A-
EGM, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’e atılan mermi çekirdeği hakkında açıklamada bulundu. Emniyet, “yorgun mermi çekirdeği” savunmasında bulundu.

Artı Gerçek- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü, dün Cizre Belediyesi’ne kayyım atamasının yıl dönümü dolayısıyla kayyım atamalarını basın açıklamasıyla protesto ettiği sırada karın bölgesine mermi çekirdeği atıldı. Konuya ilişkin ortaya çıkan görüntülerde ise cismin polis tarafından atıldığı ve atılan cismin HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in karın bölgesine çarptığı görüntülendi.

Konuya dair bugün yazılı açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), “…Basın açıklamasına ilişkin görseller incelendiğinde, cismin tabanca mermi çekirdeği olduğu, mermi çekirdeği üzerindeki yiv setlerin düz çizgi şeklinde olması nedeniyle namlusu değiştirilmiş bir tabancadan atıldığı, mermi çekirdeğinin burun kısmındaki ezilmenin az ve yaklaşık 45 derece açı oluşturmasından dolayı yorgun mermi çekirdeği olduğu değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

HDP'li vekil sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "mermi çekirdeğinin atılmasıyla bizlere verilmek istenen mesajı ilk defa bu gün almıyoruz, yıllardır bu tehdit mesajlarına maruz kalıyoruz. Bu tehditleriniz bizleri bugüne kadar barış,demokrasi ve özgürlük mücadelemizden nasıl ki vazgeçiremediyse bundan sonra da vazgeçirtemeyecektir. Ve bu olayın peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Özgüneş'in açıklaması şöyle:

"Cizre halkının iradesinin gasp edilmesinin yıl dönümünde yapmak istediğimiz basın açıklaması öncelikle engellenmek istendi. Yapılan uğraşlar sonucu polis ablukası altında gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında, yerine kayyum atanan belediye eş başkanımızın konuşması sırasında, sadece güvenlik güçlerinin olduğu taraftan elle üzerimize mermi çekirdeği atıldı. Ve direk benim karın bölgeme değerek önümüze düştü. Ancak şu iyi bilinmeli ki bu mermi çekirdeğinin atılmasıyla bizlere verilmek istenen mesajı ilk defa bu gün almıyoruz, yıllardır bu tehdit mesajlarına maruz kalıyoruz. Bu tehditleriniz bizleri bugüne kadar barış,demokrasi ve özgürlük mücadelemizden nasıl ki vazgeçiremediyse bundan sonra da vazgeçirtemeyecektir. Ve bu olayın peşini bırakmayacağız."

Öne Çıkanlar