HDP'li vekillerin duruşmaları ertelendi

HDP'li vekillerin duruşmaları ertelendi
 HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ile İmam Taşçıer'in ayrı ayrı görülen duruşmaları ertelendi. HDP'li Aysel  Tuğluk'un da dosyası Ankara'ya...

 HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ile İmam Taşçıer'in ayrı ayrı görülen duruşmaları ertelendi. HDP'li Aysel  Tuğluk'un da dosyası Ankara'ya gönderildi. 

HABER MERKEZİ – HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın "Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ve devletini alenen aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Adana 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Başka bir dosyadan tutuklu bulunan Beştaş'ın katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Mahkeme, Beştaş’ın duruşmaya SEGBİS'le katılmasına karar verip, duruşmayı 22 Mart'ta erteledi.

TAŞÇIER'İN DURUŞMASI DİYARBAKIR'DA GÖRÜLDÜ 

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer hakkında "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "Örgüt propagandası yapmak" ve "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Taşçıer, avukatları ile birlikte duruşmaya katıldı. Duruşmada Taşçıer, sağlık sorunlarından dolayı savunma yapmayacağını söyledi. Duruşma ertelendi.

Taşçıer, HDP’li milletvekillerine yönelik operasyonlarda 4 Kasım'da Diyarbakır'da gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

TUĞLUK'UN DOSYASI ANKARA'DA 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 28 Aralık 2016 günü tutuklanan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında, ‘Örgüt kurma ve yönetme’ iddiası ile 22.5 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame 8’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Dava ile ilgili yapılan hazırlık duruşmasında görüşünü açıklayan savcı, Tuğluk’un tutukluluk halinin devamına ve suç bölgesinin sanığın yakalandığı Ankara olduğunu belirterek, dosyanın yetkisizlik kararı ile Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi. Mahkeme ise, dava üzerine ‘Yetkisizlik’ kararı vererek, dosyanın yetkili ve görevli olan Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Aysel Tuğluk hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğunu belirten mahkeme, sanığın savunmasının alınmaması nedeniyle kanıtların henüz tamamen toplanmamış olması ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Öne Çıkanlar