HEDEP’li Beritan Güneş sordu: MEB, anaokullarında ücretsiz öğünü neden kestiğini açıklamadı

HEDEP’li Beritan Güneş sordu: MEB, anaokullarında ücretsiz öğünü neden kestiğini açıklamadı
Yayınlanma:
A+ A-
HEDEP’li Beritan Güneş, MEB’in anaokullarında ücretsiz öğünü neden kestiğini sordu. Bakanlık değiştirdiği mevzuatta yer alan hükümleri sıraladı. Güneş, sorularına cevap alamadığını belirtti. MEB, ayrıca yatılı okullarda üç öğün yemek verdiğini ifade etti

Osman ÇAKLI


İSTANBUL – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mardin Milletvekili Beritan Güneş, ArtıGerçek’te yayımlanan “Bakanlık açıkladı: Depremden etkilenen 11 il hariç anaokullarına verilen yemek kaldırıldı” haberine ilişkin Meclis’te verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yanıt geldi. Bakanlık, HEDEP’li Beritan Güneş’in “81 ildeki anaokulu öğrencilerine henüz aralıksız bir şekilde 6 ay bile ücretsiz yemek verilmemişken ilgili yönetmeliğin bu kadar hızlı değiştirilmesinin gerekçesi nedir?” sorusuna değişen yönetmelikte yer alan hükümler dışında bilgi vermedi. Bakanlığın cevabında, yönetmelik gereği yalnızca depremden etkilenen 11 kentte anaokulu öğrencilerine ücretsiz yemek verildiğini ifade etti.

‘SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI VERİLERİ DE DİKKATE ALINARAK HİZMET VERİLİYOR’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından HEDEP Mardin Milletvekili Beritan Güneş’e iletilen yazılı cevapta, 2023-2024 eğitim öğretim yılında deprem felaketinden etkilenen 11 ilde, 11 Eylül 2023 tarihinden itibaren resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm çocuklara haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilmeye başlandığı ifade edildi.

Beritan Güneş, bakanlığın gönderdiği yazılı cevapta sorularına yanıt alamadığını belirterek bakanlığın yanıtını Artı Gerçek ile paylaştı. Bakanlık yanıtında şu sözler yer aldı:

“Bakanlığımızca, Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yürütülen Öğrenci Taşıma Uygulaması kapsamında taşınan özel eğitim öğrenci/kursiyerleri dışındaki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile taşıma yoluyla eğitim kapsamında öğle yemeği verilen okullarda açılan özel eğitim sınıflarına devam eden öğrencilere ücretsiz öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları verileri de dikkate alınarak okul müdürlüğü tarafından tespit edilen ve taşıma uygulaması kapsamında olmayan öğrenciler de söz konusu hizmetten faydalandırılmaktadır.

‘YATILI OKULLARDA ÜÇ ÖĞÜN VERİLİYOR’

Henüz 6 ay bile uygulanmamış kararın sadece deprem bölgesiyle sınırlı tutulmasının gerekçelerini soran Güneş’e bakanlık tarafından iletilen cevabın devamında, şu ifadeler yer aldı:

“Bakanlığımıza bağlı olarak eğitim-öğretim hizmeti veren yatılı bölge ortaokullarında yatılı olarak öğrenim görmekte olan öğrencilere kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği ve akşam etütlerinde ara öğün ücretsiz verilmektedir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yukarıda açıklanan ücretsiz yemek uygulamasına devam edilmektedir.”

HEDEP MİLLET VEKİLİ BAKANLIĞA NE SORMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik ile 1 Ocak 2023’te anaokullarında verilmeye başlanan ücretsiz öğün desteğinin kaldırılması hem kamuoyunun hem de muhalefet partilerinin tepkisine neden olmuştu. Yönetmelik değişikliğinin hemen öncesinde kimi okulların müdürleri tarafından veliler ile öğretmenlere gönderilen mesajda, “2023/2024 eğitim öğretim yılında ana sınıfları beslenmesi için bakanlığımızın herhangi bir tasarrufu yoktur. An itibariyle aileler beslenmelerini kendileri hazırlayacaktır” bilgilendirilmesi yapılmıştı.

Mesajın hemen ardından bakanlığın yönetmelik değişikliği ile yalnızca 6 Şubat Maraş merkezli depremden etkilenen 11 kentte anaokullarına ücretsiz öğün desteği verileceği belirtilmişti. Artı Gerçek’in duyurduğu haberle birlikte HEDEP Mardin Milletvekili Beritan Güneş, Meclis’te bakanlığa bir soru önergesi vermişti.

Önergede bakanlığa şu sorular yöneltilmişti:

“Tasarruf edilmesi planlanan bütçe, bakanlığınızın hangi birimine/birimlerine aktarılacak ve hangi çalışma/çalışmalar için kullanılacaktır? Beslenme desteği sunulmayacak illerdeki çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin olumsuz yönde etkileneceği rahatlıkla öngörülebilirken bakanlığınız bu durumu ve olası neticelerini hesaba katmış mıdır? Yönetmelik değişikliği yapılırken konuya dair veli dernekleri, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve ilgili organizasyonların bilgisine ve fikrine başvurulmuş mudur? 81 ildeki anaokulu öğrencilerine henüz aralıksız bir şekilde 6 ay bile ücretsiz yemek verilmemişken ilgili yönetmeliğin bu kadar hızlı değiştirilmesinin gerekçesi nedir? 70 ildeki anaokullarında okuyan öğrencilere ücretsiz yemek verilmediği takdirde bakanlığınız ne kadarlık bir kamu tasarrufu yapmayı amaçlıyordur? Yönetmelikteki bu kadar hızlı bir değişikliğin sebebi bakanlığınızın 2023 yılı bütçe planlamasını yapma sürecindeki planlama ve organizasyon eksikliği nedeniyle midir?” (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar