Henri Barkey: Yemeği gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile yedim

Henri Barkey: Yemeği gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile yedim
Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Ağustos 2022 03:21
A+ A-
2016 yılında iş insanı Osman Kavala ile akşam yemeğinde görüştüğü iddia edilen Barkey, 'Lokantaya arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile baş başa yemek yemek için gittim' dedi.

Akademisyen ve Ortadoğu uzmanı Henri Barkey, iş insanı Osman Kavala'yla yemekte bir araya geldikleri ve darbe planlamakla suçlanması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş'la 18 Temmuz 2016 günü, İstanbul'da yemek yediklerini belirten Barkey, "Türk medyasında son günlerde çıkan haberler ile alakalı bir açıklama yapmak istedim. 18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası'nda arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile baş başa yemek yemek için gittim. Aynı akşam sivil toplum lideri Osman Kavala ile Karaköy Lokantası'nda tesadüfen karşılaştık. Kendisi ile birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum" dedi.

"2018 itibarıyla AKP medyası, Osman Kavala ile yaşadığım bu tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdi" diyen Barkey, "Ekim 2020'de ise savcılık absürt ve uydurma bir iddianame ile Sayın Kavala ve beni darbe planlamak ile suçladı. O tarih itibarıyla Sayın Kavala halihazırda hapisteydi ve bu yine iddianame tutukluluk halinin devam etmesi için kullanılan bir hileydi" ifadelerini kullandı.

Tartışmaları üzücü olarak nitelendiren Barkey, şöyle devam etti: "Gerçekleri inkar etmek için hakikati değiştirmez. Basit bir akşam yemeğinin bile böyle büyük bir tartışma konusu haline gelmesi, Türkiye'deki gidişatın ne kadar üzücü olduğunun bir ispatıdır." 

AYDINTAŞBAŞ: KÖTÜ NİYETLİ BİR OPERASYONLA KARŞI KARŞIYA OLDUĞUM ORTADADIR

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş da hakkındaki iddialara sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi. İddialarla ilgili polemik yaratmamak için Kavala'nın bilgisi dahilinde sessiz kaldığını belirten Aydıntaşbaş, "Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şayiaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman'la ilgili bir dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması, manidardır" ifadelerini kullandı.

Aslı Aydıntaşbaş'ın paylaştığı açıklama şöyle:

"Son günlerle şahsımla ilgili ortaya atılan ve kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için ve Osman Kavala'nın bilgisi dahilinde sessiz kaldım.

Ama artık kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğum ortadadır.

Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şayiaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman'la ilgili bir dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması, manidardır.

Sevgili Osman arkadaşımdır. Osman Kavala, iddia edildiği gibi bir ABD’li akademisyenle aynı anda lokantada olduğu iddiasıyla cezaevinde değildir. Osman Kavala ve arkadaşları Gezi davasından ceza almıştır. Osman Kavala'yı cezaevinde tutmak için ortaya atılan ikinci bir dava kurgusu, yani casusluk davası, bu kişiyle yemek yediği tezine dayalı değildir. Kaldı ki Osman Kavala, bu davadan beraat etmiştir.

15 Temmuz'dan günler sonra farklı şahısların yollarının İstanbul'da aynı lokantada kesişmiş olması, suç değildir. Sır da değildir. İddianame de buna dayanmamaktadır.

Şahsıma yönelik ortaya atılan mesnetsiz iddiaları üzüntüyle karşılıyor, buna alet olanları insafa davet ediyorum."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar