HES firması kendilerine engel olmak isteyen köylülerin üzerine beton döktü

HES firması kendilerine engel olmak isteyen köylülerin üzerine beton döktü
Yurttaşlar yeniden gelen HES firmasını üçüncü kez kovdu.

Gençağa KARAFAZLI 


ARTI GERÇEK- Artvin Yusufeli'nde; Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köylerindeki yurttaşlar 6 yıl önce kovdukları Erarı HES firmasını 3. kez bölgede çalışma yapmak için gelince yeniden kovdular. Yurttaşlar kendilerine hakaret ettikleri gerekçesiyle HES firması yetkilisi kişilerden şikâyetçi oldular. Yaşanan arbede de yurttaşların üzerine beton döküldü.

Artvin Yusufeli'nde Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylülerin tepkisi nedeniyle 6 yıldır yapamadığı HES inşaatı için Coronavirus salgınını fırsat bilerek yeniden harekete geçince köylülerin direnişiyle karşılaşmıştı. 

17 Ağustos Pazartesi günü sabah saatlerinde, Artvin Yusufeli Demirdöven Köyü'nde Erarı Elektromekanik Enerji Şirketi ve Taşeronu Nuryol İnşaat şirketi ÇED olumlu raporlarının iptal edilmesine aldırmadan 2’nci kez HES için çalışma yapmak isteyince köylü yurttaşlar tepki göstermişti. 

Demirdöven, Yaylalar, Altıparmak köyü yurttaşlar önceki gün yol betonlaması ve demir direk dikeceklerini söyleyerek, 3’üncü kez yeniden gelen Erarı HES firması yetkilileriyle tartıştı firmanın çalışma yapmasına ise müsaade etmeyerek çalışma alnında uzaklaştırdılar. 

Beton mikserlerinin demir direkler dikilerek hazır beton dökmeye başlaması üzerine bölgede toplanan yurttaşlar yapılan yasal değil diyerek tepki gösterdi. 

Yurttaşlar yol kapatarak firmanın dikmek istediği demir direklerin içerisine girerek mikserlerin beton dökmesine engel olmaya çalıştı. 

İZİN BELGESİ BAŞKA FİRMANIN, ÇALIŞMA YAPAN HES FİRMASI  

Saim Aydın, Nedim Köse, Bekir Varlık, Cevdet Şamlı, Muhlis Ekinci, Derya Maraba ve İbrahim Uzun adlı yurttaşlar yaşananları şu şekilde aktardılar:

Çalışma yapan firma yetkililerine, yapılan çalışmanın yasalara aykırı olduğunu izin belgelerinin olup olmadığını sorduk. Firma yetkilileri ise başka bir firmaya ait bir başka izin belgesi gösterince biz bu duruma tepki gösterdik. ‘İzin belgesi başka firmanın ancak çalışma yapan firma Erarı, siz kimi kandırıyorsunuz’  diyerek çalışma yapılan alanda oturarak firmanın çalışmasını engelledik. 

‘BİZİ DİRİ DİRİ Mİ GÖMECEKSİNİZ‘

Firma yetkilileri bizim kararlı tutumumuz karşısında üzerimize beton mikserlerden hazır beton dökmeye başlayınca tepki gösterdik. Bazı arkadaşlarımızın üzerine betonlar döküldü. Bu duruma da ‘Ne oluyor bizi diri dirimi gömeceksiniz’ diye tepki gösterdik. 

Firma yetkilileri ile aramızda tartışama büyüyünce firma yetkilileri jandarmayı çağırdı. Jandarmanın araya girmesiyle tartıştığımız olay daha fazla büyümeden engellendi. 

Bizim firmaya karşı direniş göstermemiz üzerine firma çalışmalarını durdurarak alandan ayrıldı. 

Firma yetkilileri olduğunu bildiğimiz Hayrettin, Öztürk ve Süleyman, Halil isimli kişilerin tartışma esnasında bizlere yaptıkları hakaretlerden dolayı Jandarmaya giderek haklarında şikâyette bulunduk. 

‘YASA TANIMIYOR HER TÜRLÜ OYUNA BAŞVURUYORLAR’

Gün geçtikçe haddini aşan ve sınırları zorlayan kendini bilmez Erarı Elektro Manyetik HES firması yasa tanımaz, hukuk tanımaz her türlü oyuna başvuruyor. 

HES projesi Danıştay tarafından iptal oldu ancak yeni oyunlarla projeyi hayata geçirmeye çalışıyorlar. Şimdiden demir direkleri dikerek ileride hayata geçirecekleri HES projesinin de alt yapısını hazırlamaya çalışıyor ve bizleri de böylece yıldıracaklarını düşünüyorlar. 

‘MÜCADELEDEN VAZ GEÇMEYECEĞİZ’ 

Biz köylüler doğamızın yok edilmesini yaşam alanlarımızın, derelerimizin doğup büyüdüğümüz bu toprakları üç beş kuruş uğruna yok olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.  

Bizlere ‘provokatörler’ diyorlar. Aslında provokatör kendileridir. Para hırsı, kar hırsı gözlerini döndürmüş arkalarına aldıkları bazı güçlerle birlikte doğayı, yaşamı kısacası insanlığı, acımasızca yok ediyorlar. Yurdumuzu savunmaya kararlıyız asla mücadeleden vaz geçmeyeceğiz.  

MUHTAR BAKAN’A HES İSTEMİYORUZ DEMİŞTİ 

İki hafta önce Artvin’in Yusufeli ilçesinde incelemelere bulunmak üzere Yusufeli ilçesine gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu aracından iner inmez yanına gelen Demirdöven Köyü Muhtarı Hafız Aslan Peker’in HES tepkisiyle karşılaşmıştı. Peker, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanına giderek "Sayın bakanım, Demirdöven Köyü ve Yaylalar Köyü sınırları içerisindeki Yamaç Tipi HES projesini köylülerimiz istemiyor. Şu an bölgeye konuşlandırılan şirketin şantiyesi yaşam alanlarını tahrip etti. Erarı firmasının hiçbir izni olmamasına rağmen bu alanda nasıl durabiliyor? Bu mera alanı bahse konu şirkete yani HES firmasına usulsüz tahsis edilmiştir.  Yaşananlardan il başkanımız ve milletvekilimizin de haberi var. Biz köylüler olarak burada HES istemiyoruz. Bu projenin iptal edilmesini talep ediyoruz" demişti.  

NE OLMUŞTU?

Artvin Yusufeli'nde Yaylalar (Hevek) ve Demirdöven (Zamman) köylerinin ortak merası olan arazide Hevek Çayı üzerinde HES yapmak isteyen Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylerin tepkileri nedeniyle yıllardır yapamadığı santral için karantina günlerinde harekete geçti. Derede şantiye inşaatı faaliyetlerine başlayan şirkete köylüler tepki gösterirken, HES ile ilgili açılan davaların ise hâlâ sürdüğü öğrenildi. 

KÖYLÜLER 2015 YILINDA HES'E ENGEL OLMUŞTU 

Artvin ili Yusufeli ilçesi Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan Damla HES ve Regratörü projesine yörede yaşayan Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köyleri yıllardır karşı çıkıyorlar. 2014 yılında bölgeye gelen ve 2015 yılı Ocak ayında HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışmaları köylülerin direnişi ile karşılaşmıştı. Şantiye alanında toplanan yaklaşık 500 köylü işletme binalarının yapımını engel olmuştu. Şirketin pasa sahası ile ilgili meraların kiralanmasına karşı köy muhtarlıkları tarafından davalar açılırken, pasaların dökümüne Yaylalar köylüleri kamyonları taşlayarak engel olmuşlardı. Köylülerin kararlı direnişi sonrası şirket yaz aylarında araç gereçlerini alarak bölgeyi terk etmişti. Yaylalar köyünün HES'e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşı Danıştay'a taşındı ve halen sürüyor. 

Öne Çıkanlar