Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesine tepki yağıyor

Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesine tepki yağıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast'ın serbest bırakılmasına tepki yağıyor.

Artı Gerçek - Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda katleden Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi. Samast'ın tahliyesine hak savunucuları, siyasetçiler, gazeteciler ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

Ogün Samast x Platformunda kısa sürede gündemin ilk sırasına yükseldi.

'BARIŞ TALEBİNE YÖNELİK SUİKAST GİRİŞİMİ'

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yaşanan olayı "Sevgili Hrant Dink’i alçakça saldırıyla katleden tetikçinin serbest bırakılması AKP-MHP ittifakının bu ülke halklarının ortak yaşam iradesine ve barış talebine yönelik siyasi suikast girişimidir." sözleriyle yorumladı.

'SORUMLU OLANLARLA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, mücadele vurgusu yaparak, "İktidarın bu ayrımcı İnfaz uygulamasına, Hrant’ın katledilmesinden sorumlu olanlara ve arkasındaki siyasi iktidara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. " dedi.

'İNFAZ KANUNUNUN SONUÇLARI...'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Samast'ın tahliyesi için "Ayrımcı infaz kanununun sonuçları" dedi:

''YARGI KRİZİ' ÇIKARANLAR' KATİLLERİ SERBEST BIRAKIYOR'

CHP önceki dönem genel başkanlığını yürüten Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Milletin oyuyla seçilmiş Milletvekilini, yasaya aykırı bir biçimde cezaevinde tutmak için “yargı krizi” çıkaranlar, katilleri serbest bırakıyor. Kardeşliğimize kurşun sıkanlar, kadınlara, çocuklara kasteden “iyi halliler” dışarıda; gazeteciler, siyasetçiler içeride…
“Aslanım benim, aferin Erdoğan…”"

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, “Gültan Kışanak'ın haksız ve hukuksuz tutukluğunda yasal süre dolmasına, Can Atalay'ın AYM kararına rağmen tutsaklığı sürsün, Hrant Dink'in katili Ogün Samast tahliye edilsin, mafya başı Çakıcı milletvekili Gergerlioğlu'nu tehdit etsin. İktidarın siyasi karakterinin fotoğrafı bu” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Gezi davası tutuklularını hatırlatarak, "Türkiye’de adalet, AKP iktidarı eliyle temel bir utanç sorununa dönüşmüştür!" dedi:

'SARAY'A DA DANIŞMAN YAPILSIN, ÇOK YAKIŞIR'

Artı Gerçek yazarı Eser Karakaş, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye oldu. Bu durum AKP-MHP iktidarına çok yakıştı, yakışmak ne kelime, cuk oturdu. Burada devlet yok, başka bir şey var derken, ne diye sormayın, haksız mıyız? Ogün Samast Saray’a ya da MHP’ye danışman yapılsın, çok yakışır."

Gazeteci İsmail Saymaz, "Can Atalay ve Gezi Parkı tutukluları ile gazeteci Barış Pehlivan içeride, gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast dışarıda…" dedi.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı da Gezi davasından tutuklu bulunan isimlere ve gazeteci Barış Pehlivan'a dikkat çekerek Samast'ın tahliyesine tepki gösterdi:

1700074989085-6.jpg

Sosyal medyada Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesine gelen tepkiler şöyle:

'YAZIKLAR OLSUN'

'KATİLLERE CENNET BİR ÜLKE'

<

Öne Çıkanlar