Hülya Oruç'a saldırı: ‘Sen Hizbullah’ı tanımıyorsun, dilini keseriz’ dediler

Hülya Oruç'a saldırı: ‘Sen Hizbullah’ı tanımıyorsun, dilini keseriz’ dediler
Yayınlanma:
A+ A-
Tutuklu gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç çocuklarının yanında darp edildi. Tartışma esnasında bir kadın tarafından ‘Sen Hizbullah’ı tanımıyorsun’ sözleri ile tehdit edilen Oruç, yaşadıklarını Artı Gerçek’e anlattı.

Esra ÇİFTÇİ


Artı Gerçek - 8 Haziran tarihinde 15 gazeteci ile birlikte tutuklanan gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç, Diyarbakır’da evine gitmek için çocukları ile birlikte otobüs beklerken bir kadın ile tartıştığını ve üç kadın tarafından darp edildiğini duyurdu.

Sıra tartışması esnasında, bir kadının kendisine, “Kes sesini, sen çarşaflılara, türbanlılara laf söyleyemezsin” dediğini söyleyen Oruç, yaşadıklarını Artı Gerçek'e şöyle anlattı:

"Bu söylemler üzerine konunun bununla bir alakası olmadığını anlattım ancak kadınlar konuşmaya devam etti. Tartışma esnasında kadına diğer kadınları göstererek bunların onların arkadaşı olup olmadığını sordum. Diğer kadınlardan biri bana, ‘Sen zaten çok konuşuyorsun, senin dilini keseriz’ dedi. Daha sonra ise ‘Sen Hizbullah’ı tanımıyorsun’ gibi laflar söyledi. Bunun üzerine ben de onların kim olduğunu ve beni tanıyıp tanımadıklarını sordum.”

‘SIRADAN BİR TARTIŞMAYI SİYASİ HALE GETİRDİLER’

Kadınlara sıradan bir tartışmayı siyasi bir tartışma haline getirdiklerini söyleyen Oruç, buna karşılık olarak da “Jetonun yeni düştü, çeneni kapatacaksın” yanıtını aldığını söyledi.

Çocuklarının yanında saldırıya uğradığını belirten Oruç, “Saçlarımı çektiler ve daha sonra yüzüme yumruk attılar. Polis çağıracağımı ve bir yere gitmemelerini söylediğimde ise bana ‘sen bizi bulamazsın ama biz seni buluruz’ dediler. Daha sonra bir arabaya binip olay yerinden ayrıldılar” dedi.
Oruç, bir sıra bekleme kavgasından öte yaşadıklarının planlı bir saldırı olduğunu düşündüğünü ve can güvenliği olmadığını belirtti.

Oruç, darp edildikten sonra hastaneye giderek darp raporu aldı ve olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacak.

Öne Çıkanlar